تکلیف 14 بندی برای 6 وزیر برای رسوب‌زدایی از گمرک

کدخبر: 371490
اقتصادنیوز : معاون اقتصادی رئیس جمهور مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی را ابلاغ کرد. بر این اساس کالاهای اساسی و کالاهای ضروری مورد نیاز واحدهای تولیدی با تشخیص و اعلام وزارت صمت (دارای قبض انبار تا ۱۰ آبانماه ۹۹)، بدون الزام به کدرهگیری بانک ترخیص می‌شوند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در این ابلاغیه 14 برنامه تکلیفی برای 6 وزیر در نظر گرفته شده است. براساس این مصوبه وزاری وزارتخانه های «صنعت، معدن و تجارت»، «اقتصاد و دارایی»، «نفت»، «امور خارجه»، «جهادکشاورزی» «بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی» و «رییس کل بانک مرکزی» مجری این مصوبه اعلام شدند و وظایف هر یک از این وزارتخانه در این مصوبه مشخص شده است. 


متن کامل این مصوبه در انتهای این متن قابل مشاهده است.


بر اساس مصوبه جدید ستاد هماهنگی اقتصادی که از سوی محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور به وزاری مربوطه ابلاغ شده است، بانک مرکزی نسبت به تأمین ارز ترجیحی کالاهای اساسی فاقد اسناد مالکیت، با اولویت اعلامی وزارت صمت اقدام کند.  علاوه بر آن در این مصوبه این نکته مورد توجه قرار گرفته که بانک مرکزی نسبت به صدور اعلامیه تامین ارز برای کالاهای اساسی اعتباری با تعهد 3 ماهه (جهت تأمین ارز ترجیحی) اقدام کند.

 چگونگی اجرای مصوبه

 براساس این مصوبه از تاریخ 10 آبانماه 99 به بعد واردکنندگان می توانند از «رویه های بانکی (ارز نیما)»، «واردات در مقابل صادرات (خود و غیر) برای پروانه های صادراتی سال 98 به بعد»، «ارز اشخاص» ، «از طریق سامانه جامع تجارت ( کنترل توسط صمت و بانک مرکزی)» استفاده کنند. 

همچنین گمرک ایران نیز نسبت به ترخیص درصدی کالاهای اساسی و نهاده های تولید (ردیف تعرفه و اولویت توسط صمت اعلام می شود تا سقف 90٪ که در صف تخصیص یا تأمین ارز بانکی باشند اقدام کند.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم؛ در این مصوبه این نکته نیز ذکر شده در صورتی که ردیف تعرفه مندرج در ثبت سفارش کالا با استنباط گمرک تغییر کند، مشروط براین که شرح تجاری کالا تغییر نکند و ردیف تعرفه استنباطی گمرک، جزو ردیف تعرفه کالاهای ممنوعه (گروه4) یا اولویت ارزی غیرفعال(گروه 27) ، یا ردیف تعرفه کالاهای دارای تولید مشابه داخلی نباشد، درخصوص اقلام گروه های 1 و 21،22،23 و 24 ، نیازی به اصلاح ثبت سفارش وزارت صمت نخواهد بود.(لیست کالاهای گروه 4 و 27 و اقلام ساخت داخل تا این لحظه، از سوی صمت، به گمرک ایران واصل نشده است). 

 به محض ابلاغ مصوبات اشاره شده به گمرک، مراتب ظرف «همان روز» طی بخشنامه اجرایی به کلیه گمرکات اجرایی کشور ابلاغ خواهد شد. 

 

attachedFile: دانلود
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما