شروط موفقیت توسعه صادرات لوازم خانگی

کدخبر: 381917
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد، موفقیت در حوزه صادرات لوازم خانگی نیازمند معرفی سبدی از محصولات به کشورهای هدف صادراتی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ مهدی صادقی نیارکی با اعلام این خبر افزود: تمرکز امروز ما در صنعت لوازم خانگی، بر تکمیل سبد محصولات، افزایش عمر ساخت داخل، کاهش وابستگی به خارج، افزایش تاب‌آوری و تامین نیاز داخل است. وی تاکید کرد: این صنعت باید به سمتی برود که دست‌کم بتواند ارز مورد نیازش را خودش تامین کند. صادقی‌نیارکی با تاکید بر اینکه توسعه صادرات در این حوزه در دستور کار است، ادامه‌داد: در سال‌های گذشته موضوع تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی و شرکت‌های تخصصی صادراتی مطرح شد، اما در عمل موفق نبود. وی با بیان اینکه تنها با عرضه یک محصول نمی‌توان در بازارهای هدف موفق بود، تاکید کرد: باید بتوانیم به معرفی سبدی از کالاها برای صادرات بپردازیم. معاون وزیر صمت ادامه‌ داد: در این راستا در تلاشیم مجموعه‌ای از برندهای پیش‌تاز در عرصه لوازم‌خانگی داشته باشیم تا شرکت‌های کوچک و متوسط در ذیل این برندها بتواند به تولیدکننده بقیه سبد کالاهایشان تبدیل شوند. وی گفت: وقتی سبدی از کالاها داشته باشیم، آنگاه می‌توانیم در بازارهای هدف برای خود تبلیغات کنیم، تجربه کشورهای موفق در این زمینه نیز نشان داده که هر برندی که توانسته مجموعه‌ای از محصولات را در بازارها ارائه دهد به توفیق رسیده است.

وی، خروج شرکت‌های چند ملیتی و خارجی از بازار کشورمان متاثر از تحریم‌ها را یادآور شد و گفت: در گذشته بیش از ۵۰ درصد بازار لوازم‌خانگی کشور در اختیار شرکت‌های یاد شده بود، اما امروز نه تنها کمبود تولید ناشی از ترک کشور از سوی شرکت‌های جبران شده، بلکه مقایسه آمارها با سال ۹۶ (پیش از آغاز دور تازه تحریم‌ها) رشد ۱۵ درصدی تولید را نشان می‌دهد. صادقی‌نیارکی گفت: بر این اساس، امروز محصولات داخلی توانسته‌اند با محصولات خارجی جایگزین شوند، با این تفاوت که عمق ساخت داخل آنها نیز افزایش یافته است. وی با بیان اینکه راه نجات کشور از صادرات می‌گذرد، یادآور شد: از سال ۹۸ کشور در عمل با ارز صادراتی اداره می‌شود، زیرا ارز حاصل از فروش نفت فقط برای کالاهای اساسی استفاده می‌شود.

به گفته این مقام مسوول، سالیانه بین ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار ارز صرف واردات مواد اولیه و واسطه‌ای، اجزا و قطعات ماشین‌آلات و تجهیزات و غیره شده که توسط صادرکنندگان تامین می‌شود، در این زمینه همکاران ما در سازمان توسعه تجارت نیز به دنبال رفع موانع صادراتی هستند. وی بیان کرد: بررسی‌های بازار نشان می‌دهد با قیمت‌های فعلی نیز لوازم‌خانگی از کشش‌پذیری قیمتی لازم برخوردار بوده و هنوز وارد فاز رکود نشده داشت. او اضافه کرد: به محض ورود احتمالی به رکود و تداوم آن، وزارت صنعت برنامه دارد که حداقل لوازم‌خانگی بزرگ با ارائه تسهیلاتی از سوی تولیدکنندگان عرضه شود.

 

 

 

 

source: اقتصادنیوز
تیتر یک
  • اعلام مواضع مقامات ارشد تیم بایدن درباره برنامه هسته‌ای ایران

    اقتصادنیوز: ۳ عضو برجسته دولت جو بایدن به صراحت رویکرد کاخ سفید درباره ایران و برجام را اعلام کردند؛ مسیر بازگشت به…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید