«گام» ابزاری مولد برای تامین نقدینگی بنگاههای صنعتی

ایجاد تنوع در ابزارهای تامین مالی بخش تولید

کدخبر: 391369
اقتصادنیوز : مدیر کل دفتر تامین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صمت اعلام کرد؛ سیاست این وزارتخانه سوق دادن صنایع مختلف به استفاده از ابزارهای نوین مالی است و در این راستا، با همکاری بانک مرکزی ، تامین مالی صنعت نساجی از طریق اوراق گام اجرایی می شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شاتا، نعمت اله شهبازی در نشست مشترک بهره گیری از ابزارگواهی اعتبار مولد (گام) در زنجیره‌های تولیدی صنعت نساجی، در محل انجمن صنایع نساجی ایران که با حضور هیات مدیره انجمن و مدیران تعدادی از واحدهای این صنعت و مدیران مرتبط وزارت صمت و بانک مرکزی برگزار شد گفت: واحدهای صنعتی فعال در زنجیره صنعت نساجی می توانند برای کمک به تامین بخشی از سرمایه در گردش مورد نیاز از گواهی اعتبارمولد گام استفاده کنند.

وی افزود: شبکه بانکی بنا به رشد شدید هزینه های تولید در سال جاری توان و ظرفیت پاسخگویی به تمام نیاز واحدهای تولیدی به تسهیلات را ندارد و متنوع کردن ابزارهای تامین مالی بخش تولید امری ضروری و مورد تاکید همه ی کارشناسان است .

شهبازی بیان کرد: اوراق گام فرصت مناسبی برای صنایعی مانند قطعه سازی ، نساجی و... است که می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

مدیر کل دفتر تامین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صمت توضیح داد: حدود 3000 میلیارد تومان مصوبه انتشار اوراق گام برای تأمین سرمایه در گردش زنجیره قطعات خودرو اخذ شده و زنجیره‌های فرش ماشینی، نساجی، ساخت تجهیزات و ماشین الات صنعتی در حال طی مسیر هستند.

معاون دفتر اعتبارات بانک مرکزی نیز با اشاره به اینکه گواهی اعتبار مولد (گام) ازابزارهای مورد تایید بانک مرکزی و بازار سرمایه است عنوان کرد: این گواهش به عنوان ابزارای دو گانه در بازار پول و بازار سرمایه امکان تامین نقدینگی و سرمایه در گردش واحد های تولیدی را خواهد داشت.

عمرانی افزود: به دلیل ضمانت کامل بانکهای عامل، ریسکی متوجه دارندگان اوراق نخواهد بود.

مزیت اصلی اوراق گام احیای خرید اعتباری در زنجیره‌های تولید بوده که با توجه به اینکه کارمزد انتشار یک بار قابل پرداخت است در صورت مدیریت صحیح و شناسایی زنجیره‌ها امکان نقل و انتقال بدون کارمزد و در نتیجه کاهش هزینه‌های مالی بنگاه‌های تولیدی فراهم شده است

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما