وزیر صمت در آیین آزادسازی 6‌ هزار محدوده و معدن غیرفعال کشور اعلام کرد

ارزش 500 میلیارد دلاری معادن کشف شده

کدخبر: 412936
اقتصادنیوز : وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم آزادسازی ۶ هزار محدوده و معدن حبس شده کشور گفت: واگذاری این معادن برای فعال سازی، فرصت جدیدی برای سرمایه گذاری و اشتغال در کشور است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شاتا، به گفته علیرضا رزم‌حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت بر اساس کار کارشناسی صورت گرفته بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار ارزش معادن کشف شده در کشور است که البته با انجام عملیات اکتشافی حتماً این ذخایر افزایش خواهد یافت.

رزم‌حسینی در آیین رونمایی از طرح آزادسازی شش‌هزار محدوده و معدن غیرفعال کشور (آغاز اجرای بزرگترین مزایده ملی کشور)، با بیان این مطلب، افزود: واگذاری معادن حبس شده از طریق مزایده عمومی به افراد دارای اهلیت و صلاحیت، جهش صنعتی و معدنی در کشور به وجود خواهد آورد.

انجام فرآیند واگذاری در سامانه ستاد  

وی با بیان اینکه فرآیند واگذاری طبق قانون از طریق مزایده برگزار می‌شود، بیان کرد: فرآیندها به صورت قانونی در سامانه ستاد (مزایده ها و مناقصات دولت) انجام خواهد شد، اعضای تشکل ها و نمایندگان وزارت صمت در روز بازگشایی پاکات مزایده حضور دارند و به همین خاطر امکان هیچگونه رانت و یا تخلف قانونی میسر نیست.

نظارت وزارت صمت بر روند فعالسازی معادن  

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه این مزایده برای اولین بار در کشور انجام می‌شود، ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت نقش نظارتی خود را بیشتر خواهد کرد و متقاضیانی که در این مزایده برنده شوند اما کار اکتشاف، بهره برداری و فعال سازی معدن را انجام ندهند مجدداً معادن از آنها گرفته و باز از طریق مزایده به افراد دارای صلاحیت واگذار می شود.

رزم‌حسینی معادن را فرصت مهمی برای توسعه متوازن و پایدار در کشور دانست و تصریح کرد: مخالف غارت معادن هستیم و معادن باید به فرصتی برای توسعه متوازن تبدیل شوند.

جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی

وی در این خصوص تاکید کرد: جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی را به صورت جدی دنبال می‌کنیم و بر این باوریم که معدنی را استخراج نکنیم مگر اینکه امکان فرآوری داخل برای ایجاد ارزش افزوده داشته باشد و این مسیر را با جدیت ادامه می دهیم.

ارزش معادن کشف شده  

وزیر صمت با بیان اینکه کشوری نفت‌خیز و همچنین معدن خیز هستیم، گفت: بر اساس کار کارشناسی بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار ارزش معادن کشف شده در کشور است که البته با انجام عملیات اکتشافی حتماً این ذخایر افزایش خواهد یافت.

آیین طرح آزادسازی ۶۰۰۰ محدوده و معدن غیر فعال کشور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، روسای سازمان‌های صمت استانی به صورت ویدئو کنفرانسی و تشکل‌های بخش خصوصی برگزار شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان آیین، دستور برگزاری مزایده عمومی واگذاری 6 هزار معدن و محدوده حبس شده را که بزرگترین مزایده کشور می باشد، صادر کرد.

آزادسازی ۶ هزار محدوده و معدن غیرفعال در ۳۱ استان کشور/انجام واگذاری بصورت کاملا الکترونیکی طی فرآیند ۲ مرحله ای/ محدوده های واگذار شده فاقد هر گونه معارض هستند

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در آیین رونمایی از طرح آزادسازی شش‌هزار محدوده و معدن غیرفعال کشور از اجرای این طرح طی یک فرایند دو‌مرحله ای خبر داد.

انجام فرآیند واگذاری به صورت کاملا الکترونیکی

از سوی دیگر اسدالله کشاورز نیز در این مراسم افزود:  این محدوده ها و معادن را در قالب بسته‌های سرمایه‌گذاری برای مزایده عمومی در اختیار افراد دارای اهلیت و صلاحیت قرار خواهیم داد.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: فرآیند واگذاری کاملا الکترونیکی و بدون حضور مراجعان و متقاضیان واگذاری در سطح کشور انجام می‌شود که این سیاست وزارت صمت در راستای سهولت انجام فرایندها و مزایده هاست.

کشاورز در خصوص این محدوده ها و معادن نیز تصریح کرد: محدوده‌ها و معادنی که واگذار می‌شوند فاقد معارض دولتی و مردمی و بدون هیچگونه تعارض می‌باشند و برندگان به سهولت می‌توانند کار خود را در راستای فعالسازی به پیش ببرند.

انجام واگذاری طی فرایند دو مرحله ای  

وی در خصوص فرآیندهای انجام این کار ادامه داد: واگذاری طی دو فرایند در فاصله ۱۵ روزه انجام می شود که در هر مرحله اول شانزده استان دسته‌بندی شده است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، افزود: از ۳۱ اردیبهشت تا ۱۳ خرداد گروه اول می‌توانند نسبت به مراجعه به سایت و ثبت نام اقدام کنند و در بازه زمانی ۱۳ خرداد تا ۲۷ خرداد نیز گروه دوم (۱۶ استان دیگر) می توانند این اقدام را انجام دهند.

کشاورز همچنین اضافه کرد: از حدود ۶ هزار معدن و محدوده ۳۳۰ محدوده و معدن متروکه ، ۱۲۲۶ فقره دارای پروانه بهره برداری معدن و ۴۸۰ فقره دارای گواهی کشف است.

گفتنی است آیین طرح آزادسازی ۶۰۰۰ محدوده و معدن غیر فعال کشور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، روسای سازمان‌های سمت استانی به صورت ویدئو کنفرانسی و تشکل‌های بخش خصوصی برگزار شد.

عارضه‌یابی معادن با استفاده از شرکت‌های مشاوره ای

از سوی دیگر معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو نیز در این مراسم گفت: «شرکت های سهامی عام پروژه» به بسته‌های سرمایه‌گذاری برای احیای معادن غیر فعال کمک می کنند.

وجیه الله جعفری افزود: طرح احیا معادن کوچک مقیاس به عنوان یکی از طرحهای اقتصاد مقاومتی مطرح است که مجری این طرح از طرف وزارت صمت، ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران است.

وی ادامه داد: در این راستا شناسایی معادن کوچک مقیاس غیرفعال و راه‌های فعال سازی آنها از طریق شرکت‌های مشاوره ای انجام گرفت.

رییس هیات عامل ایمیدرو، گفت: عارضه یابی‌های این معادن انجام شد و بسته‌های سرمایه‌گذاری برای احیاء برنامه‌ریزی گردید.

جعفری بیان کرد: این بسته ها امکان سرمایه گذاری را روی بسیاری از معادن غیر فعال (مشکل زیرساخت، ذخیره کم، عدم اکتشاف کامل) فراهم می کند.

وی افزود: مجموعه‌ای از معادن غیرفعال وجود دارد که باید جهت گیری برای سرمایه‌گذاری با امکان فعال سازی برای آنها فراهم شود.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما