خبر مهم درباره میدان مشترک نفتی پارس جنوبی

کدخبر: ۵۶۰۸۰۱
مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: به‌تازگی در یکی از چاه‌های اکتشافی در این میدان به نتایج خوبی رسیده‌ایم .
خبر مهم درباره میدان مشترک نفتی پارس جنوبی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی به‌عنوان ابزار نو فروش نفت با همکاری بورس امروز رونمایی شد، گفت: امکان تحویل فیزیکی نفت خام به مشتریان داخلی برای نخستین بار است که تاریخ صنعت نفت ایران فراهم شده است و این اوراق مبتنی بر بدهی شرکت ملی نفت ایران نیست و سود آن سیال خواهد بود.

وی با اشاره به استقبال بخش خصوصی برای خرید اوراق گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی اظهار کرد: متناسب با ظرفیت کنونی بازار سالانه (36 میلیون بشکه نفت خام و 36 میلیون بشکه میعانات گازی) می تواند افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: این امکان وجود دارد متقاضایان و فعالان بازار سرمایه به قیمت روز بانک مرکزی می‌توانند معادل ریالی قیمت نفت خام را پرداخت کنند و در بازار ثانویه اوراق خود را خرید و فروش کنند. آن دسته از فعالان بازار که کد حقوقی دارند می‌توانند از 500 بشکه نفت خام به بالا در بورس انرژی خرید و فروش کنند؛ همچنین امکان خرید این اوراق برای شرکت‌های خارجی به‌صورت ارزی وجود دارد؛ سهم شرکت ملی نفت ایران از منابع مالی حاصل از فروش نفت در بورس انرژی 14.5 درصد است.

خجسته‌مهر اظهار کرد: شرکت ملی نفت ایران با وجود تحریم مشتریان خارجی خود را دارد و صادرات نفت ایران در شرایط کنونی به خوبی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه خارج از بلوک‌های کنونی میدان مشترک پارس جنوبی در حال کار عملیات اکتشافی هستیم، گفت: به‌تازگی در یکی از چاه‌های اکتشافی در این میدان به نتایج خوبی رسیده‌ایم و با حفاری چند حلقه چاه دیگر به‌طور دقیق مقدار ذخایر احتمالی تازه اعلام خواهد شد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید