بازار خودرو در سومین هفته خرداد 1400

بی‌تفاوتی عجیب بازار خودرو به مناظره‌های انتخاباتی

کدخبر: 418067
اقتصادنیوز: بازار خودرو سومین هفته خرداد1400 را با رشد یک تا دو میلیون تومانی قیمت به پایان رساند. روندی که از نوسان حدود یک درصدی قیمت در بازار خودروهای پرطرفدار در این مدت حکایت دارد.

به گزارش اقتصادنیوز ؛ تغییر اندک قیمت در بازار خودرو در حالی رقم خورد که بسیاری تصور می کردند با شروع مناظره‌های انتخابات و تعیین مواضع کاندیداهای ریاست جمهوری 1400، بازار خودرو شاهد نوسانات قابل توجهی باشد و از وضعیت راکد کنونی خارج شود. این پیش بینی اما درست از آب درنیامد و بازار بی توجه به موضع گیری های کاندیدها در مناظره و برنامه های انتخاباتی  به مسیر خود ادامه داد.

از دیگر عواملی که فعالان بازار خودرو از آن به عنوان دلایل تداوم رکود بازار یاد می‌کنند، می توان به «ریز نوسان های قیمت دلار» و «سردرگمی سیاسی» که به انتظار برای نتایج مذاکرات احیای برجام در وین باز می گردد، اشاره کرد. عواملی  که این روزها بازار خودرو را تحت تاثیر خود قرار داده اند و موجب شده‌انددند تا این بازار سنگینی فشار سایه سیاست را بیشتر از گذشته بر شانه‌های خود احساس کند.

 نوسان‌های گاه و بیگاه قیمت دلار در بازار نیز سردرگمی هرچه بیشتر خریداران را به همراه داشته، بطوریکه در حال حاضر خرید و فروش در بازار بسیار محدود صورت می گیرد و به گفته فعالان بازار خودرو در حال حاضر بیشتر معاملات از سوی خریداران واقعی صورت می گیرد و سرمایه گذاران فعلا از بازار خودرو خارج شده اند.

روند بازار خودرو

براساس ارزیابی های صورت گرفته بازار خودروهای پرطرفدار داخلی سومین هفته خرداد ماه را نوسان اندک قیمتی پشت سرگذاشتند. براساس ارزیابی های صورت گرفته در مدت زمان مورد بررسی «سمند LX با موتور EF7» با رشد 2 میلیونی قیمت بیشترین رشد قیمت را میان خودروهای پرطرفدار به خود اختصاص داد و نسبت به هفته قبل رشد یک درصدی قیمت را تجربه کرد. ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که  «کوییک معمولی»، «کوییک R» و «ساینا» نیز در هفته سپری شده رشدی یک میلیون تومانی داشته اند.  

قیمت کوییک در بازار خودرو

با توجه به وضعیت بازار این سوال مطرح می شود که خانواده «کوییک» این هفته در میان محصولات سایپا چه روندی داشته اند؟ براساس ارزیابی بازار، خانواده کوییک در هفته سپری شده رشد یک میلیونی قیمت را تجربه کردند و به این طریق قیمت «کوییک معمولی» در هفته سپری شده  در بازار به 151 میلیون تومانی رسید و «کوییک R» نیز هفته سوم خرداد را با قیمت 157 میلیون تومان به پایان رساند.

کوییک 20

 قیمت «شاهین» در بازار خودرو

از دیگر محصولات سایپا می توان به خودرو «شاهین» اشاره کرد که اواخر سال گذشته به تعداد محدود و به صورت نمادین به خریداران این خودرو تحویل شد. شرکت سایپا در آن زمان قیمت 268 میلیون تومان را برای این خودرو تعیین کرد، اما براساس قیمت های جدید اعلامی از سوی شرکت های خودروساز قیمت کارخانه ای شاهین  به 291 میلیون تومان رسید و رشدی 23 میلیون تومانی را تجربه کرد. به گفته فعالان بازار خودرو هنوز قیمت بازاری این خودرو مشخص نیست و این افزایش تنها به قیمت کارخانه ای این خودرو باز می گردد.

قیمت محصولات پژو در بازار

براساس رصد بازار، خانواده «پژو 206» هفته سپری شده را در بازار بدون تغییر به پایان رساندند. براساس ارزیابی های صورت گرفته «206 تیپ 2» در این هفته با قیمت 205 میلیون تومان قیمت گذاری شد.

ارزیابی صورت گرفته از بازار نشان دهنده آن است که تیپ 5 این خودرو نیز در هفته سپری شده بدون تغییر با قیمت 259 میلیون تومان در بازار عرضه شدند. اما با ارزیابی بازار خودرو می توان گفت «پژو 206 صندوقدار» دیگر محصول خانواده 206 که همواره توانسته نظر خانواده ها را به خود جلب کند، در بازار در محدوده قیمتی 246 میلیون تومان قیمت گذاری شد.

پژو 20

قیمت خانواده سمند در بازار

ارزیابی بازار محصولات ایران خودرو نشان دهنده آن است که «سمند lx با موتورEF7» مدت زمان مورد بررسی را با رشد دو میلیونی قیمت به پایان رساند و قیمت آن به 203 میلیون تومان رسید.

رشد قیمت سمند lx با موتورEF7 در این هفته در حالی رقم خورد که «سمند LX» و «سورن» تغییر قیمتی نداشتند. بر این اساس «سمند LX» در  هفته سپری شده با قیمت 192 میلیون تومان در بازار معامله شد و  «سورن» هم 242 میلیون تومان قیمت گذاری شد.

سمند 20

قیمت تیبا در بازار

از دیگر محصولات بازار پرتیراژ ها می توان به «تیبا صندوقدار» اشاره کرد؛ ارزیابی بازار خودرو نشان می دهد که خانواده این خودرو نیز بدون تغییر قیمت در بازار عرضه شدند. براساس رصد بازار خودرو تیبا صندوقدار در هفته سپری شده با قیمت 128 میلیون تومان در بازار معامله شد. قیمت «تیبا2» معمولی نیز  در بازار به 136 میلیون تومان قیمت گذاری شد.

 اما ساینا که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است از دیگرخودروهایی است که در این هفته رشد 1  میلیونی قیمت داشته است. براساس ارزیابی بازار ساینا درهفته سپری شده ببدون تغییر و با قیمت  143 میلیون تومان در بازار معامله شد.

تیبا 20

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما