اقتصادنیوز بررسی کرد

پیش‌بینی‌های انتخاباتی بازار خودرو پیش از 28 خرداد +جدول

کدخبر: 419609
اقتصادنیوز: بازار خودروهای داخلی، چهارمین هفته خرداد1400 را با رشد یک تا هفت میلیون تومانی قیمت به پایان رساند. روندی که از نوسان 3.4 درصدی قیمت در بازار خودروهای پرطرفدار در این مدت حکایت دارد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ با توجه به ارزیابی صورت گرفته از بازار خودرو می توان گفت انتظارات مثبت از بازار در حال تضعیف است و بازار شکل صعودی به خود گرفته است. رشد قیمت در بازار خودرو در چهارمین هفته خردادماه در حالی ثبت شده که هفته پیش از آن بازار به آرامی به پایان رسید و این انتظار در میان فعالان بازار خودرو به وجود آمده بود که تا مشخص شدن نتایج انتخابات بازار خودرو رشد قیمت چندانی نخواهد داشت، پیش بینی که با پایان هفته چهارم خرداد درست از آب درنیامد و برخلاف تصورات بازار با افزایش قیمت به استقبال انتخابات ریاست جمهوری رفت.

علاوه بر نتایج انتخابات بازار خودرو این روزها در انتظار اعلام نتایج مذاکرات  احیای برجام در وین نیز هست؛ با این شرایط می توان گفت در حال حاضر بازار خودرو به این دو عامل گره خورده است؛ عواملی که نوسان بازار دلار و در نهایت بازار خودرو را به همراه داشته است.  نامشخص بودن نتایج انتخابات ریاست جمهوری و نتایج مذاکرات هسته ای و نوسان‌های گاه و بیگاه قیمت دلار در بازار را به همراه داشته و موجب سردرگمی هرچه بیشتر خریداران شده است، بطوریکه در حال حاضر خرید و فروش در بازار بسیار محدود صورت می گیرد و خریداران و فروشندگان در انتظار ایجاد ثبات در بازار هستند. 

روند بازار خودرو

براساس ارزیابی های صورت گرفته بازار خودروهای پرطرفدار داخلی آخرین هفته خرداد ماه را با رشد یک تا هفت میلیونی قیمت به پایان رساند. براساس ارزیابی های صورت گرفته در مدت زمان مورد بررسی «سمند LX با موتور EF7» با رشد 7 میلیونی بیشترین رشد قیمت را میان خودروهای پرطرفدار به خود اختصاص داد و نسبت به هفته قبل رشد 3.4 درصدی قیمت را تجربه کرد. ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که  «کوییک معمولی»، «کوییک R» ، «پژو 206 تیپ 2»، «پژو 206 تیپ 5»، «سمندLX»، «سمند LX با موتور EF7»، «تیبا صندوقدار» و «ساینا» نیز در هفته سپری شده رشد قیمت داشته اند. 

قیمت کوییک در بازار خودرو

با توجه به وضعیت بازار این سوال مطرح می شود که خانواده «کوییک» این هفته در میان محصولات سایپا چه روندی داشته اند؟ براساس ارزیابی بازار، خانواده کوییک در هفته سپری شده رشد دو میلیونی قیمت را تجربه کردند و به این طریق قیمت «کوییک معمولی» در هفته سپری شده  در بازار به 153 میلیون تومانی رسید و «کوییک R» نیز هفته آخر خرداد را با قیمت 159 میلیون تومان به پایان رساند.

کوییک 28 خرداد

قیمت «شاهین» در بازار خودرو

از دیگر محصولات سایپا می توان به خودرو «شاهین» اشاره کرد که اواخر سال گذشته به تعداد محدود و به صورت نمادین به خریداران این خودرو تحویل شد. شرکت سایپا در آن زمان قیمت 268 میلیون تومان را برای این خودرو تعیین کرد، اما براساس قیمت های جدید اعلامی از سوی شرکت های خودروساز قیمت کارخانه ای شاهین  به 291 میلیون تومان رسید و رشدی 23 میلیون تومانی را تجربه کرد. به گفته فعالان بازار خودرو هنوز قیمت بازاری این خودرو مشخص نیست و این افزایش تنها به قیمت کارخانه ای این خودرو باز می گردد.

قیمت محصولات پژو در بازار

براساس رصد بازار، خانواده «پژو 206» نیز هفته سپری شده را در بازار با رشد قیمت به پایان رساندند. براساس ارزیابی های صورت گرفته «206 تیپ 2» در این هفته با افزایش 3 میلیونی قیمت در بازار 208 میلیون تومان قیمت گذاری شد. از سوی دیگر «تیپ 5 این خودرو» نیز در هفته سپری شده افزایش یک میلیونی  را تجربه کرد و قیمت آن به 260 میلیون تومان رسید. اما با ارزیابی بازار خودرو می توان گفت «پژو 206 صندوقدار» دیگر محصول خانواده 206 که همواره توانسته نظر خانواده ها را به خود جلب کند، در آخرین هفته خرداد ماه بدون تغییر قیمت در بازار در محدوده قیمتی 246 میلیون تومان قیمت گذاری شد.

پژو 28 خرداد

قیمت خانواده سمند در بازار

ارزیابی بازار محصولات ایران خودرو نشان دهنده آن است که «سمند lx با موتورEF7» در مدت زمان مورد بررسی رکودار رشد قیمت در بازار بود و رشد هفت میلیونی قیمت را تجربه کرد و قیمت آن به 210 میلیون تومان رسید.

«سمند LX» نیز با افزایش 3 میلیونی قیمت در بازار 195 میلیون تومان عرضه شد و «سورن» بدون تغییر 242 میلیون تومان قیمت گذاری شد.

سمند 28 خرداد

قیمت تیبا در بازار

از دیگر محصولات بازار پرتیراژ ها می توان به «تیبا صندوقدار» اشاره کرد؛ ارزیابی بازار خودرو نشان می دهد که خانواده این خودرو در هفته سپری شده افزایش یک میلیونی داشت و قیمت آن به 129 میلیون تومان رسید.  قیمت «تیبا2» معمولی نیز بدون تغییر در بازار به 136 میلیون تومان رسید.

اما ساینا که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است از دیگرخودروهایی است که در این هفته رشد 2 میلیونی داشت و قیمت آن به 146 میلیون تومان در بازار رسید.

تیبا 28

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما