گزارش «اقتصادنیوز» از آخرین تحولات بازار خودرو؛

بازار خودرو چشم انتظار مذاکرات وین /5 خودرو گران شدند+جدول

کدخبر: 513005
اقتصادنیوز: بازار خودرو در دومین هفته مردادماه بیش از همه تحت الشعاع اخبار مذاکرات وین قرار داشت، بطوریکه در آخرین روزهای هفته و با سفر علی باقری به وین قیمت در بازار خودرو استپ کرد.

به گزارش اقتصادنیوز ؛ بازار خودرو علاوه بر اینکه تحت تاثیر اخبار از سرگیری مذاکرات در هفته اخیر بود، نتایج قرعه کشی سامانه یکپارچه خودرو که اوایل مردادماه صورت گرفت نیز اثر خود را بر بازار گذاشت. 

 به گفته فعالان بازار خودرو در هفته گذشته بیشترین واکنش بازار خودرو نسبت به اخبار مذاکرات برجام در وین بود، بطوریکه در این هفته دلار با کمترین نوسان در بازار عرضه شد و با این شرایط از میان 14 خودرو ارزیابی شده نیز پنج خودرو رشد قیمت داشتند و سه خودرو هم بدون تغییر در بازار عرضه شدند، اما در این میان 6 خودرو افت یک تا چهار میلیونی داشتند.

اثر مذاکرات وین بر بازار خودرو

به گفته فعالان بازار خودرو اعلام خبر سفر علی باقری به وین و تعدیل اخبار منفی که حواشی مذاکرات برجام وجود داشت، سبب شد تا شاهد کاهشی شدن نرخ دلار در بازار باشیم؛ اتفاقی که در بازار خودرو هم اثرگذاشت و این بازار را تثبیت کرد.

علاوه بر اخبار سیاسی که بازار خودرو را تحت تاثیر قرار داده است، تعطیلات ابتدای هفته آینده که به نوعی از اواخر هفته جاری آغاز می شود نیز بر ثبات قیمت در بازار اثر گذار بوده است؛ بطوریکه به گفته فعالان بازار خودرو در روزهای تعطیل بازار خودرو وارد رکود می شود. این به معنی آن است که در این روزها بازار با کاهش تقاضا و یا به عبارت دیگر از تقاضا خالی می شود که این امر موجب شده تا رکود بیش از پیش در این بازار حاکم شود.

قیمت کوییک در بازار خودرو

این هفته خانواده کوییک با افت یک میلیون تا چهار میلیون تومان در بازار عرضه شد. با این شرایط «کوییکR» در بازار 213 میلیون تومان قیمت گذاری شد و افتی چهار میلیونی را تجربه کرد و «کوییک معمولی» هم در بازار افتی یک میلیونی داشت و 207 میلیون تومان قیمت خورد.  اما «شاهین» این هفته را با رشد 2 میلیونی سپری کرد و در بازار 367 میلیون تومان دست به دست شد.

شاهین

قیمت تیبا در بازار خودرو

رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که خانواده تیبا این هفته را بدون تغییر قیمت در بازار پشت سرگذاشت. با این شرایط «تیبا صندوقدار» در بازار 201 میلیونی شد و «تیبا 2 معمولی» هم با رشد یک میلیونی در بازار 205 میلیون تومان دست به دست شد. اما «ساینا» دیگر محصول گروه خودروسازی سایپا این هفته با افت یک میلیونی در بازار  208 میلیون تومان به فروش رفت.

تیبا

قیمت محصولات پژو در بازار

اما وضعیت 207ها در هفته ای که گذشت چگونه بود؟ ارزیابی بازار نشان دهنده آن است که در این هفته «پژو 207 دنده ای» در بازار رشد 3 میلیونی داشت و 399 میلیون تومان از سوی فعالان بازار قیمت داده شد، اما «پژو 207 سقف شیشه ای» بدون تغییر در بازار 405 میلیون تومان قیمت خورد.

207

قیمت خانواده سمند در بازار

اما خانواده سمند این هفته هم ثبات قیمت داشت و با رشد در بازار عرضه شدند. براساس ارزیابی بازار «سمندLX» در بازار 307 میلیون تومان قیمت خورد و رشد 2 میلیونی قیمت داشت. اما «سمند LX با موتور EF7» این هفته افت 2 میلیونی قیمت را ثبت کرد و 352 میلیون تومان در بازار دست به دست شد، «سمند سورن پلاس» هم این هفته افت سه میلیونی داشت و در بازار 343 میلیونی در بازار عرضه شد.

سمند

 قیمت سایر پرطرفدارها

در میان سایر خودروهای پرطرفدار بازار هم «دنا پلاس توربو اتومات» این هفته با رشد چهار میلیونی در بازار 509 میلیون تومان در بازار دست به دست شد. «دنا معمولی» هم رشد 2 میلیونی قیمت را به خود اختصاص داد و قیمت آن به 394 میلیون رسید. «رانا پلاس» یکی دیگر از خودروهای پرطرفدار بازار نیز این هفته افت تغییر قیمت نداشت و 302 میلیون تومان در بازار دست به دست شد.   

رانا

 

تیتر یک
  • بررسی حجم خرید اوراق بدهی دولتی در هفته پایانی مرداد۱۴۰۱

    اقتصادنیوز: در هفته سیزدهم حراج اوراق بدهی دولتی رکورد بیشترین حجم معاملات در بازار شکسته شد.همین موضوع موحب شد تا…

از دست ندهید
فلای تودی