رصد بازار خودروهای داخلی؛

حرکت خلاف جهت خودروهای واردتی در بازار؛ افزایش یک میلیاردتومانی سانتافه + جدول

کدخبر: ۵۵۸۷۷۸
اقتصادنیوز: خودروهای وارداتی در نیمه اسفند با رشدی 120 میلیون تا یک میلیاردی در بازار قیمت‌گذاری شدند و با این شرایط حرکت خلاف جهت نرخ دلار و خودروهای داخلی داشتند. براساس ارزیابی صورت گرفته در هفته سپری شده «سانتافه» مدل 2018 رکورد رشد قیمت در بازار وارداتی‌ها را شکست و با رشد یک میلیارد تومانی در بازار قیمت خورد.
حرکت خلاف جهت خودروهای واردتی در بازار؛ افزایش یک میلیاردتومانی سانتافه + جدول

به گزارش اقتصادنیوز ؛ هرچند بسیاری از فعالان بازار خودرو معتقدند قیمت وارداتی‌ها به دلار گره خورده است، اما در هفته سپری شده وارداتی‌ها بدون توجه به نرخ دلار در بازار قیمت گذاری شدند و رشد قابل توجهی را تجربه کردند. رشد قیمت خودروهای وارداتی در هفته سپری شده در حالی صورت گرفت که از شنبه گذشته سامانه ثبت‌نام‌ خودروهای وارداتی باز شد و تا ساعت ۲۴ روز شنبه ۱۳ اسفند ماه متقاضیان فرصت دارند تا در سامانه سامانه یکپارچه عرضه خودروهای وارداتی ثبت نام کنند، اما باز شدن این سامانه هم نتوانست قیمت وارداتی‌ها را کاهشی کند.    

براساس ضوابط اعلام شده از سوی وزارت صمت شرط ثبت‌نام خودروهای وارداتی‌ واریز و مسدود کردن مبلغ ۵٠٠ میلیون تومان در حساب وکالتی فرد متقاضی نزد ٢٢ بانک و چهار موسسه اعتباری معرفی شده توسط وزارت صمت است و از سوی دیگر براساس آخرین خبر اعلام شده از سوی وزارت صمت خودروهای وارداتی سه ماهه تحویل متقاضیان می شود.

علاوه بر ثبت نام متقاضیان خودروهای ورداتی از شنبه گذشته، وزارت صمت در روزهای اخیر شرایط ورود خودرو از مناطق آزاد را نیز اعلام کرد، براساس خبر اعلام شده از سوی این وزارتخانه آیین‌نامه واردات این خودروها حدودا ۱۰  روز پیش در دولت به تصویب رسیده است؛ بر اساس این آیین‌نامه افرادی که خودرو در مناطق آزاد داشته و تمایل به دریافت پلاک ملی دارند، می‌توانند با پرداخت عوارض مربوطه و تعرفه‌های ورودی، پلاک ملی دریافت کنند.

با توجه به اخبار اعلام شده از سوی وزارت صمت می‌توان گفت، سال آینده شاهد ورود خودروهای وارداتی جدید به بازار خواهیم بود و این بازار رنگ و بوی جدیدی به خود خواهد گرفت. اما اینکه این امر تا چه میزان بر قیمت این خودروها اثرگذار خواهد گذاشت، نامشخص است.

قیمت برخی از وارداتی‌ها در بازار

به گفته فعالان بازار خودرو عوامل مذکور موجب شده تا بازار خودرو دومین هفته اسفند را با رشد قیمت سپری کند.

اما خودروهای وارداتی امروز با چه قیمتی در بازار معامله شدند؟ ارزیابی بازار نشان می دهد،  «آزرا» مدل 2019 در هفته جاری با رنگ سفید و کارکرد 38 هزار کیلومتر با قیمتی در حدود  پنج میلیارد 800 میلیون تومان در بازار معامله شد و رشدی 700 میلیونی نسبت به هفته قبل داشت.

از دیگر خودروهایی وارداتی می توان به «رنوتالیمسان» مدل 2018 اشاره کرد. این خودرو در این هفته با کارکرد 39 هزار کیلومتر در بازار با قیمت سه میلیارد و 820 میلیون تومان خرید و فروش شد و رشدی 120 میلیونی را تجربه کرد.

اما «النترا» مدل 2018 با کارکرد 3 هزار کیلومتر که از آن می توان به عنوان یکی از خودروهای پرطرفدار در بازار یاد کرد، رنگ سفید آن در این هفته در بازار با قیمت سه میلیارد و 500میلیون معامله شد و رشدی 200 میلیون تومانی داشت.

از سوی دیگر «میتسوبیشی اوتلندر» با کارکرد 9 هزار تا نیز در این هفته با قیمت چهار میلیارد و 500 میلیون تومان در بازار معامله شد و رشد 200 میلیون تومانی نسبت به هفته گذشته داشت.

اما «توسان IX35‌» مدل 2018 بدون کارکرد نیز در این هفته با قیمت 5 میلیارد تومان و 400 در بازار خرید و فروش شد و رشدی 400 میلیونی داشت. از سوی دیگر رصد بازار نشان دهنده آن است که «هیوندا سانتافه» نیز در این هفته با رنگ سفید رشدی یک میلیارد داشت و 6میلیارد و 100 میلیون تومان در بازار قیمت‌گذاری شد.

photo_2023-03-02_12-43-12

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید