افت تولید توسط 2 خودروساز/رشد خودروسازان مونتاژی

کدخبر: ۶۳۶۶۲۵
اقتصادنیوز: افت فاحش تولید ایران‌خودرو و سایپا در سال گذشته نکته قابل تامل صنعت خودروسازی بود.
افت تولید توسط 2 خودروساز/رشد خودروسازان مونتاژی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، تولید انواع خودروی سواری با تخلیه اثر تحریم ها مجددا از سال 1401 به بالای یک میلیون دستگاه افزایش یافت و این روند در سال 1402 هم ادامه پیدا کرد.

نکته مهم آن که تولید خودروهای سواری در سال 1401 بیش از 35 درصد رشد داشت اما رشد آن در سال 1402 کند شد و به 6 درصد رسید که علت آن، کاهش تولید ایران‌خودرو و سایپا بود.

خبر مرتبط
دنای جدید ۱۴۰۳ به بازار می آید / برنامه ایران خودرو برای قیمت دنا+ نمودار

اقتصادنیوز : ایران خودرویی ها به دنبال این هستند تا تغییراتی در سبد محصولاتی خود در ۱۴۰۳ دهند، خانواده دنا نیز از این تغییرات در امان نیست و شاهد بروزرسانی اعضای این خانواده خودرویی نیز خواهیم بود.

افت فاحش تولید ایران‌خودرو و سایپا در سال گذشته نکته قابل تامل صنعت خودروسازی بود. ایران‌خودرو در سال 1401 حدود 544 هزار خودروی سواری تولید و بیش از 60 هزار دستگاه هم که از سال‌های قبل ناقص مانده بود، تکمیل و عرضه کرد. بدین ترتیب ایران‌خودرو در سال 1401 بیش از 600 هزار دستگاه خودروی سواری به بازار عرضه کرد. اما این رقم در سال 1402 به 520 هزار دستگاه کاهش یافت.

شرکت سایپا هم در سال 1401 حدود 380 هزار دستگاه خودروی سواری تولید کرده بود که با تکمیل‌کاری 40 هزار دستگاه خودروی ناقص،‌ مجموع عرضه سایپا در سال 1401 به بیش از 420 هزار دستگاه رسیده بود. اما مجموع عرضه این خودروساز در سال گذشته به 363 هزار دستگاه کاهش پیدا کرد.

برخلاف ایران‌خودرو و سایپا که به علت ضعف مدیریت با افت فاحش تولید مواجه شدند، اکثر خودروسازان مونتاژی خصوصی در سال گذشته با رشدهای چشمگیر، کار خود را پایان دادند. رشد تولید برخی خودروسازان خصوصی در سال گذشته بیش از 100 درصد بود، یعنی عرضه محصولات سواری این شرکت‌ها بیش از 2 برابر شد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید