برنامه‌ها و محورهای سفر مدیرکل آژانس به ایران چیست؟

کدخبر: 393698
اقتصاد نیوز : سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به سفر شنبه دوم اسفند مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران گفت که گروسی یکشنبه با صالحی دیدار و درباره موضوعات فنی و ترتیبات اجرایی توقف نظارت های فراتر از پادمان و پروتکل الحاقی به گفت و گو خواهد پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «بهروز کمالوندی» معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران امروز (چهارشنبه) اعلام کرد: «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور انجام گفتگوهای فنی با سازمان انرژی اتمی ایران عصر شنبه دوم اسفند ماه در راس هیأتی وارد تهران می‌شود و روز یکشنبه سوم اسفند با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و دیگر مسؤولان سازمان انرژی اتمی دیدار می کند.

کمالوندی افزود: این سفر در ارتباط با چگونگی اجرای مفاد نامه ۲۷ بهمن ماه ایران به آژانس در راستای  اجرای ماده ۶ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران و به درخواست مدیرکل آژانس انجام می شود. 

وی مهمترین محورهای این گفتگوها را حول موضوعات فنی و ترتیبات اجرایی توقف نظارت های فراتر از پادمان و پروتکل الحاقی و اقدامات  داوطلبانه فراپادمانی و نحوه ادامه همکاری های دو طرف برشمرد.

لازم به ذکر است در راستای اجرای این قانون سازمان انرژی اتمی ایران اقدامات متعددی را در برنامه کار خود قرار داده است. از جمله این اقدامات توقف نظارت های فرا پادمانی ۲ ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون در صورت عدم اجرای تعهدات طرف های مقابل در برجام است که موعد آن پنجم اسفند ماه ( ۲۳ فوریه ) است. به منظور اجرای این بخش از قانون در وهله نخست نامه ای در تاریخ ۲۷ بهمن ماه تسلیم آژانس شد.

گفتگوهای فنی پیش از پایان مهلت ۲ ماهه قانون به منظور پیش بینی و هماهنگی بهینه با آژانس برای کاهش نظارتها تا سطح پادمان صورت می گیرد‌.

به گزارش فارس، در پی اعلام ایران برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی در پنجم اسفند ماه براساس بند ۶ مصوبه اخیر مجلس، گروسی دیروز از قصد خود برای سفر به تهران خبر داد و کاظم غریب آبادی نماینده دائم ایران نیز امروز اعلام کرد که «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شنبه دوم اسفند به درخواست خود برای گفت‌وگوی فنی با سازمان انرژی اتمی درباره ماده ۶ قانون اقدام راهبردی مجلس به تهران می‌آید.

لازم به ذکر است اقداماتی که از پنج اسفند و در راستای اجرای اقدام راهبردی برای رفع تحریم ها متوقف می شوند شامل موارد زیر است:

- مفاد پروتکل الحاقی؛

- کد ۳.۱ اصلاحی ترتیبات فرعی موافقت نامه پادمان (برای اظهار زودهنگام تاسیسات هسته ای به آژانس)؛

- استفاده از فناوری های مدرن و حضور درازمدت آژانس در ایران؛

- اقدامات شفاف ساز در رابطه با کیک زرد؛

- اقدامات شفاف ساز در رابطه با غنی سازی؛

- دسترسی ها پیرو مفاد برجام؛

- نظارت و راستی آزمایی اجرای اقدامات داوطلبانه 

- اقدامات شفاف ساز در رابطه با ساخت قطعات سانتریفیوژ.

به گزارش فارس، طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران روز چهارشنبه ۱۲ آذر ماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی اصلاح و توسط شورای نگهبان تایید شد و همان روز رئیس مجلس در نامه‌ای به رئیس جمهور قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را جهت اجرا ابلاغ کرد و آیین نامه اجرایی این قانون نیز سوم دی ماه به تصویب هیأت وزیران رسید.اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز آیین نامه اجرایی قانون مزبور را برای اجرا به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کرد.

براساس ماده ۶ این طرح، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد از جمله کشورهای ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، دو ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه سند (پروتکل) الحاقی را متوقف کند. بر این اساس توقف این اقدامات از پنجم اسفند آغاز خواهد شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما