همه آنچه باید درباه کرونای انگلیسی بدانیم

کدخبر: 394638
اقتصادنیوز : موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در کشور در حال افزایش است و برخی توصیه ها در این روزها باید جدی تر گرفته شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان، حوالی اول اسفند زمستان ٩٨ بود که سر و کله اش پیدا شد و حالا بعد از یکسال رنگ عوض کرده و قوی تر شده؛ کرونای انگلیسی ویروس جهش یافته است که نگرانی های بسیاری ایجاد کرده است.

این ویروس جهش یافته چند ماه پیش در انگلیس شناسایی شده بود و سیاستمداران این انگلیس بعد از چند ماه مخفی کاری به جهش ویروس و عواقب هولناک آن اعتراف کردند اما این مخفی انگلیسی ها باعث شد که ویروس در اروپا به طور وحشتناکی شیوع پیدا کند البته دایره شیوع کرونای انگلیسی محدود به اروپا نماند زیرا ویروس ها پاسپورت نمی خواهند و تاکنون ردپای این ویروس جهش یافته در بیش از ٨١ کشور دنیا گزارش شده است.

طی هفته گذشته تعداد موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در کشور نسبت به هفته ماقبل دارای روند افزایشی بوده است. بیشترین میزان بروز موارد مثبت بستری در هفته گذشته به ترتیب در استان‌های مازندران و خوزستان و بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ به ترتیب در استان‌های مازندران و گیلان گزارش شده است همچنین در هفته گذشته استان‌های خوزستان، قم و ایلام به عنوان استان‌های با کمترین میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور شناسایی شده‌اند.

شهرستان‌های شوط و ماکو در استان‌های آذربایجان غربی، دره شهر در ایلام، اندیمشک، ایذه، باغ ملک، حمیدیه، هفت گل و هندی‌جان در خوزستان، شهرستان پاسارگاد، خنج، گراش و مهر در استان فارس و شهرستان خمین استان مرکزی از امروز به وضعیت نارنجی تبدیل شده‌اند و در مجموع ۱۱ شهرستان کشور همگی از استان خوزستان در حال حاضر در وضعیت قرمز، ۵۲ شهرستان در وضع نارنجی، ۲۱۷ شهرستان در وضعیت زرد و مابقی شهرستان‌های کشور در وضعیت آبی بیماری قرار دارند.

کرونای انگلیسی در کشور چرخیده است و موارد قطعی ابتلا به این بیماری در استان های خوزستان، البرز، قزوین، تهران و فارس گزارش شده است.

میزان سرایت کرونای انگلیسی چقدر است؟

بر اساس گفته متخصصان در انگلیس قدرت سرایت و بیماری زایی ویروس جهش یافته افزایش پیدا کرده است.

رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت:  کسی که ویروس کرونای معمولی داشت در یک جمع می توانست دو تا سه نفر را مبتلا کند اما اگر به ویروس انگلیسی مبتلا باشد، هفت تا ۱۰ نفر همزمان مبتلا می شوند. زیرا قدرت سرایت بسیار بالاست. از طرفی اگر درست ماسک بزنید و فاصله را رعایت کنید و تهویه مناسب وجود داشته باشد، می توانیم پیشگیری کنیم.

وی گفت: متاسفانه میزان رعایت دستورالعمل ها افت قابل توجهی داشته است و در میانگین کشور ۱۴ درصد کاهش داشتیم، اما در برخی استان ها میزان رعایت دستورالعمل ها به شدت افت کرده است. مثلا این رقم در برخی شهرهای خوزستان به زیر ۲۰ درصد رسیده بود. در عین حال در قسمت های مختلف هر استان هم میزان رعایت دستورالعمل ها  فرق دارد. به عنوان مثال اگر میزان رعایت دستورالعمل در تهران ۷۰ درصد باشد، وقتی به مترو یا بازار می روید، دستورالعمل های بهداشتی این میزان رعایت نمی شود.

نمی توان در برابر ویروس ها دیوار بلندی کشید

کیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران  بیان کرد: پیش از این هم بارها از سوی وزیر بهداشت اعلام شده بود که نمی توان دیوار بلندی دور مرزهای کشور در برابر ویروس ها کشید و فقط با اعمال محدودیت ها روند ورود ویروس جهش یافته به ایران کندتر از برخی کشورها بود و مواردی در برخی استان های کشور مشاهده شد و در نهایت نتایج توالی یابی ژنتیکی نشان داد که تاکنون آثاری از ویروس جهش یافته آفریقایی و برزیلی در کشور گزارش نشده است.

وی ادامه داد: ویروس جهش یافته قدرت سرایت و ٣٠ تا ٣۵ درصد میزان بیماری زایی بالاتری دارد و در روزهای آینده اخبار بیشتری به دنبال افزایشی سرایت بیماری خواهیم شنید.

استفاده از دو ماسک روی هم و پرهیز از تجمعات؛ فرمولی برای مقابله با کرونای انگلیسی

جهانپور بیان کرد: همچنان تداوم و تشدید مراقبت ها و محدودیت در مبادی ورودی مرزها علاوه بر محدودیت هوشمند در داخل کشور دنبال می‌شود و فاصله گذاری فیزیکی که بارها در ماه های گذشته بر آن تاکید شد باید مورد توجه قرار گیرد و همچنان روش های پیشگیری همان روش های قبلی است و  حتی استفاده از یک ماسک پارچه ای روی ماسک یک بار مصرف توصیه می شود.

وی ادامه داد: دورهمی ها و مهمانی ها و تجمعات نباید برگزار شوند و سفرهای برون و درون شهری باید کاهش پیدا کند و همه اینها اقدامات پیشگیرانه ای است که می تواند شیوع بیماری را کاهش دهد و زنجیره انتقال بیماری را قطع کند تا بهار را با روزهای سخت شروع نکنیم.

رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت عنوان کرد: با ورود به پیک چهارم این احتمال وجود دارد که تجربه بدی داشته باشیم و حتی این نگرانی وجود دارد که تجربه پیک چهارم کرونا از پیک های قبلی سخت تر باشد و به منظور کنترل بیماری محدودیت ها با صلاحدید و تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا سخت تر خواهد شد، باتوجه به اینکه محدودیت ها هوشمند است ما در خوزستان شاهد اعمال محدودیت های هوشمند هستیم.

کرونای انگلیسی را چگونه می توان تشخیص داد؟

 رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت درباره تشخیص  کرونای انگلیسی بیان کرد: با تست های معمولی می توان ابتلای فرد به کرونا را تشخیص داد اما نوع ویروس قابل تشخیص نیست و نیازمند توالی یابی ژنتیکی و تست های بیشتر هستیم که انجام این روش ها هزینه و زمان بیشتری دارد و اکنون چند آزمایشگاه مرجع توالی یابی ژنتیکی را انجام می دهند.

وی ادامه داد: احتمال افزایش تعداد آزمایشگاه ها برای توالی یابی ژنتیکی وجود دارد و اکنون موارد مشکوک برای تست NGS یا توالی یابی ژنتیکی به آزمایشگاه های مرجع ارسال می شود و اکنون دستگاه های لازم برای توالی یابی ژنتیکی در کشور به میزان کافی وجود دارد.

جهانپور گفت: شرح حال و شدید تر بودن بیماری موجب شک پزشکان بر ابتلا به کرونای انگلیسی در مواردی شده است که نمونه ها را برای تشخیص ارسال کرده باشند.

گرفتاری خوزستان با ویروس جهش یافته کرونا

در روزهای گذشته خبرهای نگران کننده ای از افزای موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در خوزستان مخابره شده است وشرایط خیلی خوب نیست.

نمکی وزیر بهداشت درباره شرایط خوزستان اظهار کرد: گرفتاری در استان خوزستان با ویروس جهش یافته کرونا، خواب و خوراک را از همکاران ما گرفته است. این ویروس در شادگان به عنوان اولین کانون و بعد در رامهرز، اهواز، آبادان، قسمت‌های جنوب و به خصوص غرب استان خوزستان به شدت گرفتاری ایجاد شده است.

وزیر بهداشت گفت: ویروس جهش یافته به مراتب سرکش‌تر و مهاجم‌تر از ویروس قبلی است و علی رغم حرفی که از روز اول انگلیسی‌ها می‌زدند، این ویروس هم ابتلای بالاتر و هم بیماری زایی و مرگ و میر بیشتری به نسبت ویروس ووهان به دنیا تحمیل می‌کند.

وی ادامه داد: متاسفانه کانون اصلی گرفتاری ما در خوزستان مسافرانی بودند که از کشور عراق می آمدند و ما مرزها را برستیم و عبور و مروری نخواهیم داشت و از وزیر کشور به عنوان فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا خواستیم و مرزهای کشور به عراق از استان‌های غربی مثل کرمانشاه و ایلام هم به سرعت بسته شود و ترددی نداشته باشیم وتصمیم گرفتیم که پروازها به استان خوزستان هم مدیریت شود.

نمکی گفت: استان‌هایی مثل هرمزگان، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری و اصفهان که معمولا بعد از خیزهای استان خوزستان، به شدت گرفتار می‌شوند ،باید به شدت مراقب باشند.

در تله ویروس سرکش‌تری افتادیم

وی بیان کرد: مردم عزیز ما باید به شدت مراقب باشند و متاسفانه آنچه پیش بینی می‌کردیم، محقق شد و در تله ویروس سرکش‌تری افتادیم، اما نباید این موضوع وحشت ایجاد کند، زیرا تنها راه مقابله با ویروس سرکش، فاصله گذاری و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

نمکی افزود: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بسیاری از شهرهای خوزستان به کمتر از ۱۰ درصد رسیده بود. قبلا بارها اعلام کرده بودم که بین میزان دستورالعمل‌های بهداشتی و افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر ارتباط مستقیم وجود دارد و اگر مردم فاصله گذاری را رعایت کنند، ما  دچار هراس و وحشت از شیوع ویروس جهش یافته نمی‌شویم.

روسای بیمارستان‌های اهواز خواستار قرنطینه فوری خوزستان شدند

روسای بیمارستان‌های بزرگ اهواز در نامه‌ای خطاب به استاندار خوزستان، خواستار قرنطینه دو هفته‌ای استان خوزستان در پی شیوع گسترده کرونای انگلیسی شدند.

در این نامه اعلام شد: «سرعت انتشار ویروس به حدی بالا است که با نیاز به بستری شدن تعداد زیادی از مبتلایان، گنجایش چند بیمارستان بزرگ در اهواز تکمیل شده و به ترتیب باعث درگیری بیمارستان‌های جدید می‌شود.

با عنایت به اینکه تداوم وضعیت فعلی منجر به اشباع نظام درمان و تکمیل ظرفیت درمان در استان خوزستان خواهد شد از شما تقاضامندیم نسبت به پیگیری جهت قرنطینه کامل و تعطیلی حداقل دو هفته‌ای استان خوزستان به ویژه شهرهای قرمز اقدام نمایید.» 

 

تیتر یک
  • فلز گران بهای داخلی به کدام سو می چرخد؟

    اقتصادنیوز:روز شنبه تنها یک متغیر از قیمت سکه بالای مرز ۱۱ میلیونی حمایت کرد و آن هم،‌ صعود قیمت دلار بود. این عامل هم…

از دست ندهید
بلیط هواپیما