آمریکا فروش تسلیحات به عربستان را محدود می‌کند

کدخبر: 395730
اقتصاد نیوز : چند مقام دولت آمریکا گفته اند که واشنگتن قصد دارد فروش تسلیحات به عربستان را به تسلیحات دفاعی محدود کند.

به گزارش  اقتصادنیوز به نقل از فارس، دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا قصد دارد تا فروش تسلیحاتی آتی به عربستان سعودی را تنها به تسلیحات دفاعی محدود کند.

خبرگزاری رویترز در خبری به نقل از 4 منبع مدعی شد که مقام‌های دولت بایدن در حال ارزیابی تجهیزات نظامی هستند که ضمن قراردادهای فروش تسلیحات به عربستان سعودی بوده تا مشخص کنند کدام یک از این تجهیزات دفاعی هستند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «تمرکز ما بر پایان درگیری در یمن است و ما این اطمینان را حاصل می‌کنیم که عربستان سعودی هر چیزی را که برای دفاع از خود و مردمش نیاز دارد، داشته باشد.»

رویترز در ادامه گزارش خود نوشت که دولت بایدن در حال تنظیم مجدد روابط خود با عربستان سعودی است، کشوری که نگرانی‌های حقوق بشری جدی در آن وجود داشته اما یکی از متحدان نزدیک واشنگتن نیز به شمار می‌آید.

یکی از مقامات کنگره نیز که با این موضوع در ارتباط است گفت که هم اکنون تلاش‌هایی در حال انجام است تا مرز میان تسلیحات تهاجمی و دفاعی مشخص شود.

این در حالی است که  «مایکل آرون» سفیر غیرمستقر انگلیس در یمن چندی پیش در سخنانی از ادامه فروش سلاح به عربستان سعودی دفاع کرد.

وی در این باره گفت که عربستان سعودی هم‌پیمان انگلیس است و هر زمانی که نیاز به سلاح داشته باشد می‌تواند از انگلیس سلاح بخرد و سپس با اشاره به تصمیم دولت آمریکا برای توقف قراردادهای تسلیحاتی با عربستان سعودی و امارات مدعی شد که تصمیم توقف فروش سلاح به عربستان سعودی راه‌حل مناسبی برای بحران یمن نیست.

ائتلاف سعودی-اماراتی نزدیک به شش سال یمن را زیر بمباران و موشک‌باران خود گرفته، با محاصره همه جانبه، گرسنگی و کمبود منابع درمانی به مردم یمن تحمیل کرده و به کشتار زنان و کودکان این کشور ادامه می‌دهد.

این حملات به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است.

کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. ۲۲ میلیون نفر که ۷۵ درصد جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، ۸.۴ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.

تیتر یک
  • بررسی روند قیمت اوراق تسه در هفته سوم فروردین

    اقتصادنیوز: در هفته سوم فروردین ۱۴۰۰ کانال قیمت خرید اوراق تسهیلات مسکن در مرز ۵۰ هزار تومان قرار گرفته و نرخ سود تا…

از دست ندهید
بلیط هواپیما