عوارض خطرناک زیاده روی در مصرف زردچوبه

کدخبر: 395778
اقتصادنیوز :زردچوبه علاوه بر اینکه خواص شگفت انگیز زیادی دارد مصرف بیش از اندازه آن نیز موجب برخی از مشکلات در بدن میشود و خوردن آن برای برخی از افراد توصیه نمیشود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نمناک،ممکن است برخی افراد دچار عوارض زرد چوبه شوند، به خصوص اگر بیش از حد و بدون تایید پزشک مصرف کنند پس با اگاهی کامل این ادویه پرخاصیت را به برنامه غذایی خود راه دهید ؛ ادامه این بخش به بررسی عوارض و مضررات زردچوبه اختصاص داده شده است.

زرد چوبه چیست ؟

زردچوبه ادویه ای از گیاه همیشگی متعلق به خانواده زنجبیل با نام علمی کورکاما است . زرد چوبه رنگ زردی دارد که به عنوان بخشی از مواد آشپزی جایگاه ویژه ای دارد . دارای محتوای آنتی اکسیدان موثر و یک جز فعال بنام کورکامین است که با کاهش خطر سرطان، کاهش التهاب معده، و حتی پیش گیری از بیماری های مخرب عصبی مرتبط است. علاوه بر فواید بسیارآن ، عوارض زیادی دارد که فرد باید از آن آگاه باشد، به خصوص اگر آن را روزانه مقدار زیادی مصرف کنند.

عوارض زرد چوبه :

 زمانی که بیش از حد زرد چوبه مصرف می کنید، و یا وقتی نسبت به این ادویه حساسیت دارید، می تواند به موارد زیر منجر شود:

حالت تهوع

خون ریزی زیاد

فشارخون پایین

مشکلات معده

مشکلات بارداری

سردرد

کمبود آهن

ناباروری

دیابت

خطرخون ریزی یکی از عوارض زردچوبه :

مواد تشکیل دهنده فعال در این ادویه باعث جلوگیری از لخته شدن خون می شود که می تواند برای افراد مبتلا به اختلالات خونریزی، یا آن هایی که مسن تر هستند ، پوست نازکی دارند خطرناک باشد و این یکی از بدترین اثرات زرد چوبه است.

زرچوبه باعث دل درد میشود:

 از آنجا که برخی از پودر های زرد چوبه با محصولات پرکننده، مانند نشاسته کازاوا و یا آرد گندم درست می شوند، این امکان وجود دارد که افراد مبتلا به اختلالات گلوتنی و یا بیماری معده با این مکمل حساسیت دارند .

جراحی:

به خاطر ویژگی ضد لخته شدن خون زرد چوبه، استفاده از این مکمل یا چاشنی قبل از عمل جراحی عاقلانه نیست چون می تواند منجر به مشکلات و خونریزی شدید شود .

مشکلات کیسه صفرا:

اگر سنگ کیسه صفرا یا انسداد مجرای صفرا دارید، کار عاقلانه ی نیست که زرد چوبه بخورید، چون می تواند مساله را بدتر کند.

فشار خون یکی از عوارض زردچوبه :

این ادویه فشار خون را کاهش می دهد و برای افراد مبتلا به بیماری قلبی و عروقی خوب است .با این حال، زمانی که داروهای فشارخون مصرف می کنید، می تواند باعث افت خطرناکی در فشار خون شود.

 عوارض زردچوبه در بارداری:

طبیعت محرک این ادویه می تواند موجب انقباضات رحمی شود که می تواند در ماه های اولیه بارداری خطرناک باشد، و همچنین می تواند زایمان را به تاخیر بیاندازد بنابراین بهتر است هنگام بارداری از این ادویه اجتناب کنید.

سنگ کلیه:

تقریبا 2 درصد زرد چوبه نمک جوهر ترشک است که در سطوح بالا می تواند به تشکیل سنگ کلیه کمک کند. اگر قبلا دچار مشکلات کلیوی شدید یا سابقه سنگ کلیه داشتید استفاده بیش از حد از این ادویه و یا مکمل می تواند این موضوع را بدتر کند

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما