راز افزایش خودکشی در زنان ژاپنی/ اثر سلبریتی ها در افزایش خودکشی

کدخبر: 396899
اقتصاد نیوز: در ژاپن امار خودکشی زنان بالا رفته است. پژوهشگران راز این اتفاق را پاسخ داده اند. در این میان خودکشی سلبریتی ها نیز بر افزایش آمار تاثیر گذار عنوان می شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از بی بی سی،در بحران‌های پیشین ژاپن از جمله بحران بانکی سال ۲۰۰۸ و سقوط بازار سهام و حباب مسکن در اوایل دهه ۹۰ میلادی، عمدتا مردان میان‌سال آسیب دیدند. در آن دوره‌ها آمار خودکشی در میان مردان به شدت افزایش یافت.

اما کووید-۱۹ متفاوت است و بیشتر جوانان و به ویژه زنان جوان را تحت تاثیر قرار داده است. این مساله دلایل پیچیده‌ای هم دارد.

ژاپن در گذشته بیشترین میزان خودکشی را در میان کشورهای توسعه یافته داشت. اما طی چند دهه اخیر موفق شد این آمار را تا حدود یک سوم کاهش دهد.

میچیکو اوئدا،‌ استاد دانشگاه و یکی از کارشناسان برجسته در حوزه خودکشی می‌گوید: " الگوی حال حاضر خودکشی در میان زنان بسیار بسیار غیر معمول است. به عنوان پژوهشگر در این زمینه در تمام دوران حرفه‌ایم هرگز شاهد این میزان افزایش آمار نبوده‌ام. نکته این است که همه‌گیری ویروس کرونا به صنایعی بیشترین آسیب را زده که اغلب کارکنان‌ آنها زن هستند، از جمله گردشگری، صنایع غذایی و فروشگاه‌ها. "

ژاپن با افزایش آمار زنان مجردی روبرو بوده که تنها زندگی کردن را به ازدواج‌هایی که در آن‌ها کلیشه‌های جنسیتی همچنان تا حد زیادی وجود دارند، ترجیح می‌دهند. پروفسور اوئدا می‌گوید علاوه بر این احتمال مشغول شدن زنان به کارهایی که امنیت شغلی چندانی ندارند هم بسیار زیاد است.

او می‌گوید: "حالا دیگر بسیاری از زنان مجرد هستند. آن‌ها در حالی باید زندگی خودشان را تامین کنند که کار ثابت ندارد. به این ترتیب مسلم است که وقتی اتفاقی می‌افتد این افراد به شدت آسیب می‌بینند. طی ۸ ماه گذشته آمار بیکاری در میان کارکنان موقت بسیار بالا بوده است. "

در این میان یک ماه از سال بیشتر از بقیه توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. در طول اکتبر سال گذشته ۸۷۹ زن خودکشی کرده‌اند. این یعنی آمار خودکشی زنان در این ماه بیش از ۷۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ افزایش داشته است.

به این ترتیب، تیترهای اصلی روزنامه‌ها زنگ خطر را به صدا در آوردند و برخی مجموع خودکشی‌ها در میان زنان و مردان در ماه اکتبر (۲۱۹۹) را با کل تلفات ناشی از ویروس کرونا (۲۰۸۷) تا آن زمان مقایسه کردند.

ژاپن

اثر خودکشی سلبریتی ها بر آدمهای عادی

روز ۲۷ سپتامبر سال گذشته جسد یکی از هنرپیشگان پرآوازه و محبوب ژاپنی به نام یوکو تاکئوچی را در خانه‌اش پیدا کردند و کمی بعدتر خبر خودکشی او منتشر شد.

یاسویوکی شیمیزو قبلا روزنامه نگار بوده و حالا مدیر موسسه‌ای غیر‌انتفاعی به نام "ان‌پی‌او" است که در زمینه مبارزه با خودکشی در ژاپن فعالیت می‌کند.

او می‌گوید: " از روزی که خبر خودکشی یک سلبریتی منتشر می‌شود، آمار خودکشی بالا می‌رود و این روند تا ۱۰ روز ادامه دارد. طبق داده‌ها طی ۱۰ روز پس از خودکشی این هنرپیشه در روز ۲۷ سپتامبر، ۲۰۷ زن دیگر به زندگی خود پایان دادند."

اما بر اساس این داده‌ها،‌ آمار مربوط به خودکشی در میان زنان تقریبا هم‌ سن و سال یوکو تاکئوچی از این هم نگران‌کننده‌تر است.

 شیمیزو می‌گوید: " زنانی که دهه چهل زندگی خود را می‌گذرانند بیشتر از سایر گروه‌های سنی تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. آمار خودکشی در این رده سنی بیش از دو برابر سایر گروه‌هاست."

سایر کارشناسان هم موافقند که میان خودکشی افراد مشهور و افزایش سریع آمار خودکشی در روزهای پس از آن رابطه‌ای مستقیم وجود دارد.

این پدیده فقط مختص ژاپن نیست و این خود یکی از دلایلی است که گزارش کردن موارد خودکشی را تا این حد سخت می‌کند. بلافاصله پس از خودکشی یک سلبریتی، هر چه در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بیشتر در موردش بحث شود، تاثیر آن بر سایر افراد آسیب‌پذیر بیشتر خواهد شد.

مای سوگانوما یکی از پژوهشگران موسسه ان‌پی‌او است که وقتی نوجوان بوده پدرش را به دلیل خودکشی از دست داده است. او حالا به خانواده کسانی کمک می‌کند که دست به خودکشی زده‌اند.

همه‌گیری کووید-۱۹ زندگی خانواده‌های قربانیان خودکشی را سخت‌تر هم کرده چون آن‌ها هم مثل بستگان جان باختگان این بیماری امکان سوگواری برای عزیزشان را ندارند.

خانم سوگانوما می‌گوید:‌ " وقتی با اعضای خانواده قربیان خودکشی حرف می‌زنم، حس ناتوانی در نجات جان عزیزشان در آن‌ها بسیار قدرتمند است، حسی که اغلب باعث می‌شود آن‌ها خود را مقصر بدانند. من هم برای این که نتوانستم جان پدرم را نجات دهم، خودم را سرزنش می‌کردم. "

حالا به آن‌ها گفته می‌شود باید در خانه بمانند. من نگران این هستم که احساس گناه در آن‌ها قوی‌تر شود. مردم ژاپن در مورد مرگ صحبت نمی‌کنند. حرف زدن از خودکشی در فرهنگ ما رایج نیست."

به دنبال آغاز موج سوم کرونا در ژاپن در اوایل ژانویه و اعلام وضعیت اضطراری در این کشور برای بار دوم، هر روز تعداد بیشتری از رستوران‌ها، هتل‌ها و میکده‌ها تعطیل می‌شوند و عده بیشتری از مردم کار خود را از دست می‌دهند.

اما در این میان یک سوال دیگر هم ذهن دکتر اوئدا را به خود مشغول کرده است. او می‌پرسد وقتی در ژاپن که قرنطینه‌های شدید اعمال نکرده و آمار تلفات کرونا در آن نسبتا پایین است چنین اتفاقاتی در حال رخ دادن است، سایر کشورهای جهان که همه‌گیری در آن‌ها وخیم‌تر است چه وضعی دارند؟

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما