تاکید عراقچی بر بازگشت آمریکا به برجام بدون برگزاری نشست

کدخبر: 398759
اقتصاد نیوز : عباس عراقچی در مصاحبه با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» گفت : «بازگشت آمریکا به برجام به هیچ نشستی احتیاج ندارد.»

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، معاون سیاسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی با تأکید بر لزوم بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی گفت که بازگشت واشنگتن به برجام به هیچ نشستی نیاز ندارد.

«عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» با تأکید بر لزوم بازگشت کامل ایالات متحده به تعهدات برجامی گفت: «در صورتیکه آمریکا به برجام بازگردد و تحریم‌ها (علیه جمهوری اسلامی ایران) را لغو کند، ایران هم بعد از راستی‌آزمایی به تعهدات خود بازمی‌گردد».

وی سپس با اشاره به این موارد تأکید کرد: «بازگشت آمریکا به برجام به هیچ نشستی احتیاج ندارد».

عراقچی ضمن در خصوص نقش اقدامات آمریکا در کمک به از بین رفتن برجام گفت: «اگر واشنگتن به این توافق بازنگردد، برجام به شدت در معرض از بین رفتن قرار دارد».

معاون سیاسی وزارت خارجه ایران در خصوص برخی ادعاها درباره سایت‌های مخفی هسته‌ای ایران گفت: «این سایت‌ها اصلاً مخفی نبوده است و تأسیساتی بوده که برای مقاصد دیگری استفاده می‌شده است و آژانس درخواست دسترسی به این سایت‌ها را داده است و ایران با حسن نیت، امکان دسترسی به این سایت‌ها را فراهم آورد».

عراقچی سپس با اشاره به این موارد ادامه داد: «بعضی از یافته‌های آژانس در این سایت‌ها، سؤالات و تردیدهایی را ایجاد کرده است و ما در حال بررسی‌های آژانس هستیم و به موقع نیز پاسخ خود را می‌دهیم و آژانس در این زمینه تاحدودی عجله کرده است و ما با آژانس همکاری داشته‌ایم و در صورتیکه به دنبال مخفی‌کاری بودیم، اجازه دسترسی آژانس به این سایت‌ها را نمی‌دادیم....ادعاهایی که در خصوص این سایت‌ها مطرح می‌شود، مربوط به سالهای بسیار قبل می‌شود زیرا این سایت‌ها بسیار قدیمی هستند و ایران در حال بررسی است و بررسی این موارد زمانبر است و به آژانس توصیه می‌شود که روال منطقی این بررسی‌ها را در نظر داشته باشد و ما به همکاری‌های خود با آژانس ادامه می‌دهیم».

وی سپس در پاسخ به سؤالی درباره برنامه موشکی ایران تأکید کرد: «ما به همسایگان خود اطمینان می‌دهیم که موشک‌های ایران تنها برای دفاع از کشور است و جنبه دفاعی دارد. من به عربستان توصیه می‌کنم که حل مشکلات خود در یمن را در یمن و در خود عربستان جستجو کند و به دنبال پیدا کردن بهانه‌های خارجی و بهانه‌جویی نباشد».

عراقچی درباره توافق اخیر ایران و آژانس گفت: «بازگشت به برجام می‌تواند بسیار ساده انجام شود، بازگشت به برجام نیاز به هیچ نشستی ندارد. آیا آمریکا در زمان خروج از برجام، با کسی وارد مذاکره شدند؟ بنابراین بازگشت آنها نیز به نشستی نیاز ندارد. ایران با برگزاری نشست با اعضای برجام که آمریکا جزء آنها نیست، هیچ مشکلی ندارد اما حضور آمریکا در چنین نشست‌هایی تنها زمانی امکانپذیر است که این کشور تحریم‌های خود (علیه ایران) را بردارد».

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما