خط و نشان آمریکا برای اردوغان

کدخبر: 400682
سفیر آمریکا در آنکارا بار دیگر درباره تصمیم ترکیه برای فعال‌سازی سامانه پدافندی «اس-۴۰۰» ساخت روسیه، هشدار داد.

دیوید ساترفیلد سفیر آمریکا در گفت‌وگو با شبکه «بی‌بی‌سی ترکی» گفت تنها راه حل بحران کنونی بین دولت آمریکا و ترکیه، دست کشیدن آنکارا از سامانه روسی اس-۴۰۰ است.

بر اساس این گزارش، وی با بیان اینکه موضع آمریکا در قبال وجود این سامانه‌ها در ترکیه یک موضع شخصی نیست، توضیح داد: «این یک الزام کاملا قانونی است... فعال‌سازی اس-۴۰۰، پیامدهای جدی [برای ترکیه] خواهد داشت».

این دیپلمات آمریکایی ضمن رد تلویحی پیشنهادهای مقامات ترکیه درباره حل اختلاف نظر در این موضوع، افزود: «ما باید بتوانیم [با قطعیت] بگوییم که ترکیه اس-۴۰۰ در اختیار ندارد. این تنها راهکاری است که می‌توانیم به کنگره آمریکا ارائه دهیم».

ساترفیلد درباره روابط ترکیه با اتحادیه اروپا، تنش‌های شرق مدیترانه و احتمال تحریم شدن از سوی این اتحادیه نیز گفت: «اتحادیه اروپا باید همکاری‌هایش با متحد نزدیک و با ارزش، یعنی ترکیه، در تمام حوزه‌ها را تقویت کند».

آمریکا در ماه آذر، صنایع دفاعی ترکیه و «ابراهیم دمیر» رئیس این سازمان را به دلیل اقدام آنکارا برای خرید اس-۴۰۰ به لیست تحریم‌های خود افزود. واشنگتن مدعی شده بود آنکارا به دلیل همکاری آگاهانه با شرکت تسلیحاتی روسی «روسبرون‌ اکسپورت» و خرید این سامانه تحت تحریم‌های برآمده از قانون موسوم به «کاتسا» قرار گرفته است.

پیش از این، «دیمیتری شوگایف» رئیس سازمان فدرال همکاری فنی-نظامی روسیه با تاکید بر مقاومت ترکیه در برابر فشارهای آمریکا، گفته بود باور دارد که آنکارا می‌تواند دومین سامانه اس-۴۰۰ را نیز از کشورش خریداری کند. 

تیتر یک
  • بررسی ترکیب درآمدهای مالیاتی دولت

    اقتصادنیوز: گزارش مرکز آمار نشان می دهد که در طول سالیان دهه ۹۰ سهم مالیات غیر مسقیم یا مالیات پنهان از کل درآمدهای…

از دست ندهید
بلیط هواپیما