نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج می‌شوند

کدخبر: 405433
اقتصاد نیوز : یک مقام ارشد آمریکایی خبر داد که روند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان تا 11 سپتامبر (20 شهریور 1400) به پایان خواهد رسید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، یک مقام ارشد آمریکایی خبر داد که روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در ماه می شروع خواهد شد وهدف آن است که تا 11 سپتامبر (20 شهریور 1400) سال جاری (در بیستمین سالگرد حمله آمریکا به افغانستان) تمامی نیروهای آمریکایی از افغاستان خارج شده باشند.

این مقام ارشد آمریکایی اضافه کرد: «ما مدت‌ها می‌دانیم که نیروهای نظامی چالش‌های سیاسی داخلی افغانستان را حل نخواهد کرد».

وی گفت: «برآورد واضح درباره بهترین مسیر پیش رو آن است که بر روند صلح در حال انجام با طالبان تمرکز انجام شود و نیروهای آمریکایی به عنوان برگه چانه‌زنی در این گفت‌وگوها نباشد». 

این مقام ارشد آمریکایی گفت: «آمریکات عمیقا به تعامل با دولت افغانستان ادامه خواهد داد و چشمان خود را از تهدیدهای تروریستی بر نخواهیم داشت».

این مقام آمریکایی گفت: «الان سال 2001 نیست بلکه 2021 بوده و تهدید تروریستی در تعدادی از کشورها و قاره‌ها وجود دارد.

وی درباره تاریخ 11 سپتامبر 2021 گفت که این ضرب الاجل به هیچ شرطی وابسته نیست و تا تاریخ مذکور خروج از افغانستان انجام خواهد شد.

این مقام ارشد اضافه کرد: «خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان از 1 مه شروع می‌شود و تنها تعداد از نیروهای آمریکایی برای حفاظت از حضور دیپلمات‌های آمریکای در این کشور باقی خواهند ماند».

از سوی دیگر «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان  امروز (سه شنبه) با «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا تلفنی گفت‌وگو کرد.

این دو مقام ارشد افغانستان و آمریکا درباره فرآیند صلح افغانستان و همچنین نشست آتی استانبول بحث و رایزنی کردند.

قرار است به زودی اشرف غنی با جو بایدن رئیس جمهور آمریکا نیز گفت‌وگو کند. 

آمریکا، سازمان ملل و ترکیه درباره برگزاری نشست استانبول در تاریخ ۱۶ آوریل درباره افغانستان توافق کرده‌اند، اما طالبان اعلام کرده‌ است که در تاریخ تعیین‌شده در این نشست شرکت نخواهد کرد. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما