انتقال پیامدهای موج چهارم ابتلای کرونا به بیمارستانهای کشور

رکوردشکنی بستری روزانه کرونا در ایران + نمودار

کدخبر: 406823
اقتصادنیوز : اقتصادنیوز: امروز 30 فروردین 1400 ثبت رکورد جدید بستری‌ها و بیماران بدحال کرونایی نشان از آشکار شدن تاثیرات موج افزایش ابتلا در روزهای گذشته به بیمارستان‌های کشور است. از سوی دیگر بالا ماندن حد ابتلا در روزهای اخیر حاکی از آن است که این موج در روزهای آتی نیز پایدار خواهد بود

به گزارش اقتصادنیوز ، در مهمترین بخش رکوردهای آماری امروز بیماری کرونا درکشور شمار بستری های روزانه این بیماری به بالاترین میزان خود در تقویم کرونایی کشور رسید.

امروز در آماری که وزارت بهداست و درمان هر روزه از وضعیت کرونایی کشور منتشر می کند،  سه رکورد مهم به ثبت رسید این رکورد ها در کنار افزایش ابتلای روزانه نشان از شدت گرفتن اوضاع خطرناک این بیماری در بیمارستانها دارد.

رکورد تستهای روزانه کرونایی در ایران شکست

در 24 ساعت گذشته بنابر آمارهای وزرات بهداشت 24 هزار و 346 نفر دیگر به ویروس کرونا مبتلا شدند.این رقم نسبت به روز قبل 15 درصد افزایش داشته که در مقایسه آماری این متغیر تقریبا حد بالایی به حساب می آید. بررسی داده های روزانه ابتلا درکشور نشان میدهد که امروزدوازدهمین روزی است که شمار مبتلایان روزانه کرونا در ایران بالاتر از حد 20 هزار نفر به ثبت می رسد. این در حالی است که تا پیش از این در کل تاریخ کرونایی کشور رکورد ابتلای روزانه در حد 14 هزار نفر در میانه پاییز ثبت شده بود. بخش مهمی از این خیز در آمارهای ابتلا از ناحیه رشد های بی سابقه در تستهای روزانه کرونایی کشور بوده است. درهمین خصوص شمار تستهای روزانه کشور در روز 30 فروردین به 114 هزار نفر رسیده که رکورد این متغیر در روزجاری حساب می آید.

این افزایش ابتلا در روزهای اخیر مصادف با جهش بستری های روزانه کرونا درکشور بوده است. به عبارت دیگر موجی که در ابتدا بر افزایش بیماران متبلا به کرونا وارد شده بود اکنون به بیمارستانها منتقل شده است.

رکورد بستری روزانه کرونا در ایران

به گزارش مراکزدرمانی از میان حد ثبت شده ابتلای روزانه کرونا در کشور در روز جاری 3 هزار و 901 نفر در تختهای بیمارستانها بستری شدند که بنا بر آنچه پیش از این اعلام شده بود این رقم یک رکورد یک رکورد به حساب می آید. پیش از این رکورد بستری های روزانه بیماری کرونا در کشور به میانه پاییز تعلق داشت که در حد 3 هزار و 500 نفر به ثبت رسیده بود. اکنون این رقم نسبت به بیشینه ثبت شده قبلی در این آمار 11.4 درصد افزایش پیدا کرده است.

اما این تنها رکورد در آمار بیمارستانی امروز از وضعیت کرونایی کشور نبود.

رکورد رشد روزانه بیماران بدحال کرونایی کشور

روند بیماران بدحال کرونایی درکشور از پس از شروع سال جدید روندی افزایشی داشته است. در همین خصوص  در روز جاری 4 هزار و 843نفر در بخش‌های ویژه این بیماری بستری هستند که نسبت به رقم ثبت شده در روز گذشته 1.62 درصد افزایش پیدا کرده است.  روند رشد روزانه این متغیر نشان میدهد که رشدهای ثبت شده از این بیماری در روز گذشته و امروز در کل 6 ماه اخیر بی سابقه بوده است. توالی دو رکورد در رشد ماهانه بیماران بدحال نشان از وخیم تر شدن بی سابقه این بیماری در این مدت دارد.

وضعیت تحت درمان نیز در کشور در کنار این متغیر به بالاترین حد خود درروزهای اخیر نایل آمده است.

رکوردزنی های پی در پی وضعیت تحت درمان

در صورتی که مجموع فوتی ها و بهبود یافتگان تجمعی در هر روز از کل مبتلایان کرونایی در کشور کسر شود رقم باقی مانده وضعیت تحت درمان در آن مقطع خواهد بود(active case) بررسی این متغیر بیانگر آن است که هنوز چند نفر در انتظار درمان این بیماری در سطح کشور هستند. 

این رقم در روز جاری به 396 هزار و 614 نفر رسیده که در کل روزهای کرونایی کشور یک رکورد محسوب می شود. این متغیر پس از ثبت قله ای در روزهای پاییزی سال قبل، رفته رفته در حال کاهش بود که با شدت گرفتن این بیماری  دوباره مسیری صعودی را از خود به ثبت رساند. تا آنجا که در روزهای اخیر همواره در حال رکوردزنی است.

درنهایت روند بستری های روزانه و آمار تخت های بیمارستانی نشان از شدت گرفتن این بیماری و وخیم تر شدن آن نسبت به کل روزهای کرونایی کشور داشته است. این اتفاق در ادامه روند ابتلای روزانه کرونا در روزهای آغازین سال 1400 درایران بوده و همچنان با بالا بودن حجم ابتلای روزانه در کشور نشان از پایداری موج فشار بر بیمارستانهای کشور را خواهد داشت.

  • N7
  • N8
  • N9
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما