بهترین فصل برای عملکرد مغز انسان

کدخبر: 410465
اقتصادنیوز : تغییر فصل، بر روی عملکرد مغز، روحیه و شخصیت افراد، بسیار تأثیرگذار است.

به گزارش اقنصادنیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آیا می‌دانستید که ممکن است در یک فصل حال شما خوب باشد، اما بر عکس، در فصل دیگر حوصله نداشته باشید؟ عملکرد ذهنی در فصل‌های مختلف، دچار تغییر می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که با وارد شدن به فصل جدید، ذهن به تغییرات و تحولات اطراف خود پاسخ می‌دهد که گاهی اوقات این پاسخ مثبت است و گاهی اوقات چندان مثبت نیست.

احتمالاً شما نیز این حس‌های درونی را تجربه کرده باشید. نوسانات فصلی تأثیرگذار روی وضعیت ذهنی، کدام‌اند؟

جهت و زاویه زمین با خورشید روی همه چیز از جمله رفتار و شخصیت ما اثرگذار است. همچنین، اختلالات فصلی یا افسردگی‌های فصلی نیز می‌توانند مغز انسان‌ها را دچار تغییر و تحولاتی کنند و روی روحیه آنها اثرگذار باشند. این موضوع کاملا از نظر علمی به اثبات رسیده است.

به همین دلیل است که درمان‌های مختلف از جمله نور درمانی وجود دارند که در این روش، انسان‌ها جلوی آینه قرار می‌گیرند که نور مستقیم به آنها بتابد و احساس شادابی و نشاط آنها افزایش پیدا کند. معمولاً این درمان را در فصل زمستان انجام می‌دهند که همه‌چیز تیره و تاریک است و حس غمگینی در افراد ایجاد می‌شود.

مغز در کدام فصل بهتر کار می‌کند؟

معمولاً فصل زمستان با افسردگی و اختلالات ذهنی، همراه است. تمرکز، توجه و حافظه افراد در فصل زمستان، قدرت کمتری نسبت به همیشه دارد و بسیاری افراد در این فصل بیش از همیشه از دارو‌های ضد افسردگی استفاده می‌کنند. با وجود همه این تفاسیر، می‌توان نتیجه گرفت که آب و هوا و فصل‌ها تأثیر متفاوتی روی مغز و روحیه افراد دارند.

همچنین، فصل‌های متفاوت می‌توانند روی جسم شما نیز اثرگذار باشند. به‌عنوان مثال، در فصل زمستان، خطر مشکلات قلبی ـ عروقی و اختلالات خود ایمنی نیز افزایش پیدا می‌کند. تغییرات دما حتی در هنگام صبح و شب هم باعث ایجاد تغییراتی در سیستم عصبی افراد می‌شوند و الگوی ذهنی آنها را دستخوش تغییر می‌کنند.

فصل بهار

فصل بهار، فصلی است که در آن گل‌ها شکوفه می‌کنند، برگ‌ها شکل می‌گیرند و همه چیز رنگ و بوی تازه به خود می‌گیرد. فصل بهار تولد دوباره طبیعت است. در این فصل، زندگی احساس خوبی می‌دهد، طبیعت تغییر می‌کند و ذهن نیز دچار تغییر می‌شود. 

اگر فصل بهار را بیرون از منزل سپری کنید، قطعاً حال شما بهتر می‌شود. سطوح ویتامین دی با تابش نور خورشید شبیه به نیروی خورشیدی فرابنفش، عمل و شما را شارژ می‌کند. ذهن و روحیه شما را بهبود می‌بخشد و ورزش در هوای گرم‌تر و آفتابی‌تر باعث ایجاد اندورفین بالا می‌شود و حس خوب را در شما افزایش می‌دهد.

فصل تابستان

شاید فصل بهار برای شما عاملی جهت بهبود روحیه باشد، اما فصل تابستان شبیه به یک بمب اتمی عمل می‌کند. بلند‌ترین روز‌های سال و گرم‌ترین هوا در فصل تابستان است. در نتیجه، ساعت درونی بدنتان به شما می‌گوید که شاد باشید و به بیرون از منزل بروید.

مغز نیز در این دوران فعالیت بیشتری دارد. زیرا هوا روشن‌تر است و ذهن فعال‌تر خواهد بود. ارتعاشات تابستانی موجب می‌شود که شما در آن حس خوبی پیدا کنید. تستوسترون مردان و هورمون‌های زنانه در فصل تابستان و ابتدای تیر به بالاترین حد خود می‌رسند.

اگرچه تابستان، فصل باران و رنگین کمان نیست، اما محرک‌های بسیاری در این فصل هستند که ممکن است تمرکز ما را بگیرند و به یک انسان تنبل، تبدیل کنند. البته این خیلی هم بد نیست، اما تحقیقات عمیق‌تر نشان می‌دهند که فصل تابستان، فرایند یادگیری و به حافظه سپردن، در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد.

هوای گرم در فصل تابستان، شاید از انرژی بالای شما بکاهد و این معمولا در شهریور و مرداد بیشتر رخ می‌دهد، زیرا ذهن از این گرما کلافه می‌شود و نمی‌خواهد مثل همیشه فعال باقی بماند.

فصل پاییز

هیچ چیز زیباتر از عصر‌های خنک پاییزی نیست. پاییز جذاب با رنگ‌های بسیار زیبا! همچنین، از آن جا که در فصل پاییز روز‌ها کوتاه‌تر است و نور خورشید کمتر به زمین می‌تابد، احتمال عمیق شدن خواب بالاتر می‌رود.

در انتهای فصل تابستان و تغییرات آن به سمت فصل پاییز، بدن شما دوباره جان تازه می‌گیرد، زیرا دمای آن خنک‌تر می‌شود و عملکرد آن بهبود پیدا می‌کند. در نتیجه، فصل پاییز در بهبود حافظه، حوصله و توانایی حل مسأله، مؤثر است.

فصل زمستان

برخی از افراد در فصل زمستان، به افسردگی زمستانی یا فصلی مبتلا می‌شوند. اگرچه زمستان، فصل مورد علاقه تعداد کمی از افراد است، اما ممکن است که افسردگی را با خود به همراه داشته باشد. به همین دلیل است که همه از تعطیلات انتهای سال استقبال می‌کنند، زیرا دیگر ذهن آنها از هوای سرد و تلخ برداشته می‌شود و به دنبال تازگی و نو شدن هستند.

در فصل زمستان، بدن و ذهن، پاسخ بیولوژیکی به تغییرات نور می‌دهند که بخشی از آن، ساعت درونی بدن خود ما است که می‌گوید چه زمانی احساس خواب‌آلودگی کنیم و چه زمانی از خواب بیدار شویم.

هورمون‌های تنظیم دما، سوخت و ساز و روحیه ما نیز دستخوش تغییر می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که آزادسازی سروتونین در فصل زمستان، کاهش پیدا می‌کند. سروتونین، هورمونی است که به تنظیم حال خوب و احساس شادابی، کمک می‌کند.

 

مطالعات نشان می‌دهند که عملکرد ذهنی در فصل زمستان بهتر است، زیرا بدن می‌خواهد در این فصل، عملکرد‌های مؤثرتری را انجام دهد و به‌دنبال اولویت‌بندی و کار‌های پایه‌ای و دقیق است که معمولا از لحاظ اقتصادی نیز بهتر کار می‌کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما