رد پای حمل‌ونقل چینی در خاطرات آیت‌الله هاشمی

کدخبر: 417210
اقتصادنیوز : رئیس کمیسیون عمران و حمل‌و‌نقل شورای شهر تهران معتقد است: حضور چینی‌ها در حوزه حمل‌و‌نقل عمومی در صورت نظارت دقیق و درست می‌تواند حضوری مفید برای حمل‌و‌نقل تهران باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از قرن نو ، چین کشور محبوب مدیران شهری تهران برای تامین تجهیزات شهری بوده است. تاریخ را که بررسی کنیم بیشترین حضور چینی‌ها در حوزه شهری مربوط به حمل و نقل عمومی و مترو است. مدتی پیش از کتاب «در جست‌وجوی مصلحت» که مربوط به مجموعه‌ای از خاطرات آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی است رونمایی شد. در این کتاب بارها به حضور چینی‌ها در متروی تهران اشاره  است.

در یکی از این خاطرات آیت‌الله هاشمی از بازدیدی که از ایستگاه‌های افتتاح‌نشده مترو داشته می‌گوید:

« آقایان عبدالله نورى، [معاون اجتماعی رییس‌جمهور]، [غلامحسین] کرباسچى، [شهردار تهران]، [غلامرضا] فروزش، [عضو مجمع عمومی شرکت مترو] و مدیران مترو هم بودند. بازدید خصوصى و غیررسمى بود. به ایستگاه ملارد کرج رفتیم، توضیح مختصرى شنیدیم و ایستگاه را دیدیم و سوار برقطار شدیم؛ واگن‌ها دوطبقه و ساخت چین، با استفاده از استاندارد و تکنولوژى غربى است.

در ایستگاه وردآورد پیاده شدیم و ایستگاه را دیدیم؛ وسیع و لوکس است. سپس در طبقه پایین، قطار سوار شدیم و به ایستگاه [صادقیه] تهران رفتیم که بزرگترین ایستگاه مسیر تهران -کرج است. در مسیر در کابین لکوموتیو رفتیم و با طرزکار آن آشنا شدیم. لکوموتیوران، چینى بود که براى آموزش و برنامه راه‌اندازى آمده است. به طورکلى دوره راه‌اندازى، توسط چینى‌ها اجرا مى‌شود. آخر سال، مراسم رسمی افتتاح دارند.

در مسیر، یک بار برق قطع و اسباب شرمندگى آن‌ها شد. در مرکز کنترل، از مدیر آن پرسیدم، گفت آزمایشى بود! فعلاً همین سه ایستگاه فعال مى‌شود و به تدریج بقیه ایستگاه‌ها راه‌اندازى خواهد شد. سپس از تونل و ایستگاه‌هاى مترو تا میدان امام بازدیدکردیم. بناست چهار ایستگاه خط دو، تا نیمه سال 1378 و تا میدان امام خمینی تا آخر سال 1378 بهره‌بردارى شود؛ آرزویی‌که در دوران ‌جنگ در نمازجمعه مطرح و خود دایم پیگیری کردم، بالاخره به نتیجه می‌رسد.»

این تنها بخشی از خاطرات هاشمی نیست که نشان می دهد  چینی‌ها چه میزان در متروی تهران حضور داشته‌اند. در بخش دیگری از خاطرات هاشمی به جمع خانوادگی یک روز تعطیل اشاره شده ونوشته است: «ظهر بچه‌ها جمع بودند، جز محسن که براى کارهاى مترو در چین است. شب حمید [لاهوتی، همسر فائزه] و آقارضا مرعشى آمدند.»

در صفحات دیگر این کتاب، گزارش سفر محسن هاشمی به چین هم آمده است باز هم در روزی که خانواده دور هم جمع شده اند :«ظهر بچه‌ها جمع بودند. محسن، [مدیرعامل شرکت مترو]که از چین برگشته، گزارش بازدید از خطوط مترو در پکن، شانگهاى، هُنگ‌کنگ، کوانگجو و تایلند و ازکارخانه‌هایى‌که تجهیزات مترو تهران را مى‌سازند و تصادف کشتى حامل لکوموتیوهاى مترو تهران و آسیب‌دیدن بعضی از آنها و برگرداندن به کارخانه براى اصلاح را داد.»

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما