مازاد این ویتامین ها در بدن بسیار خطرناک است!

کدخبر: 432171
اقتصاد نیوز : مازاد ویتامین‌های خاص می‌تواند به بدن آسیب برساند و این ضرر کاملاً جدی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از همشهری آنلاین به نقل از اسپوتنیک، النا ژوچکووا، متخصص غدد درون‌ریز معتقد است که نباید در خوردن مکمل‌ها زیاده‌روی کرد.

به گفته وی، مولتی‌ویتامین‌ها خطر خاصی برای سلامتی ایجاد نمی‌کنند، زیرا اجزای آنها با در نظر گرفتن نیاز روزانه متعادل هستند و مصرف بی‌رویه مونوویتامین‌ها، اغلب خطرناک است.

این پزشک ویتامین‌های محلول در چربی A ، D ، E ، K را نام برد که به خوبی در بدن جذب می‌شوند، اما به‌آرامی از بدن دفع می شوند. به عنوان مثال، ویتامین D اضافی می‌تواند منجر به حالت تهوع، استفراغ و خارش پوست شود. کلسیم اضافی در خون با رسوب در بافت‌های نرم، کلیه‌ها، ریه ها، قلب و عروق خونی به پایان می‌رسد. علاوه بر این، مقادیر بیش از حد ویتامین D می‌تواند باعث ناهنجاری‌های جنین و بیماری‌های استخوانی در نوزادان شود.

اگر ویتامین A چندین بار بیش از حد لازم مصرف شود، باعث تهوع، تاری دید، خستگی، ریزش مو، سردرد، اختلال در عملکرد قلب و کلیه‌ها می‌شود و می‌تواند منجر به تغییر شکل جمجمه و صورت شود. مواردی از اثرات تراتوژنیک بر روی جنین نیز ثبت شده است و افراد سیگاری بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما