محافظت از سلامت مغز با درددل کردن

کدخبر: ۴۳۵۳۲۰
اقتصادنیوز : آیا می‌توانید روی هر شخصی حساب کنید که در صورت نیاز به صحبت‌های شما گوش دهد؟ در این صورت، بر اساس مطالعه‌ای که روز دوشنبه در مجله JAMA Network Open منتشر شد، مغز شما در برابر هرگونه تغییرات مرتبط با سن یا بیماری مقاوم‌تر خواهد بود.
محافظت از سلامت مغز با درددل کردن

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب ،آیا می‌توانید روی هر شخصی حساب کنید که در صورت نیاز به صحبت‌های شما گوش دهد؟ در این صورت، بر اساس مطالعه‌ای که روز دوشنبه در مجله JAMA Network Open منتشر شد، مغز شما در برابر هرگونه تغییرات مرتبط با سن یا بیماری مقاوم‌تر خواهد بود.

 در میان بزرگسالان سالخورده، مطالعات قبلی با توجه به تعداد علائم بیماری آلزایمر و اختلالات مرتبط در مغز شرکت کنندگان در کالبد شکافی، اندازه شبکه‌های ارتباطی بیشتر را با سطوح بالاتر عملکرد شناختی قبل از مرگ مرتبط کرده است.

عملکرد شناختی به توانایی ذهنی فرد برای یادگیری، تفکر، استدلال، حل مسئله، تصمیم گیری، به خاطر سپردن و توجه، اشاره دارد. مطالعات دیگر نشان داده است که بزرگسالان با این علائم همیشه در سنین پایین دچار زوال عقل نمی‌شوند. کارشناسان این توانایی اسرارآمیز را برای حفظ صدمه شناختی به رغم تغییرات مربوط به سن یا بیماری در مغز، "تاب آوری شناختی" نامیده اند.

یکی از نویسندگان این مقاله معتقد است: "انواع مختلفی از حمایت وجود دارد که به طور مداوم در روش‌های مختلف ارزیابی حمایت اجتماعی ثبت نشده است و غالباً به این دلیل است که همه آن‌ها در یک نمره کلی قرار می‌گیرند. وقتی نگاه می‌کنیم که چگونه به نظر می‌رسد حمایت اجتماعی باعث ارتقاء سلامت بهتر به طور کلی می‌شود، چه سلامت جسمی و چه روانی، مهم است بدانیم که نوع خاصی از حمایت اجتماعی وجود دارد که می‌تواند سلامت ما را بهبود بخشد، زیرا این امر به اطلاع رسانی مداخلات هدفمندتر کمک می‌کند. "

 برای پاسخ به این سوال، نویسندگان داده‌های ۲۱۷۱ فرد بزرگسال را که ۴۵ سال یا بیشتر داشتند، عمدتا سفید پوست بودند و دچار زوال عقل یا سکته مغزی نشده بودند مورد بررسی قرار دادند. شرکت کنندگان بر اساس پنج سوال میزان موجود بودن پنج نوع حمایت اجتماعی در زندگی خود را گزارش کردند: آیا می‌توانید روی کسی حساب کنید که در صورت نیاز به صحبت به شما گوش می‌دهد؟ آیا کسی در دسترس است که در مورد مشکلاتتان به شما مشاوره خوبی بدهد؟ آیا کسی در دسترس شماست که به شما عشق و علاقه نشان دهد؟ آیا می‌توانید روی کسی حساب کنید که از شما حمایت عاطفی می‌کند؟ در نهایت، آیا به همان اندازه که مایل هستید با شخصی که به او احساس نزدیکی می‌کنید، کسی که می‌توانید به او اعتماد کنید و به او اعتماد کنید، ارتباط دارید؟

نویسندگان علائم افسردگی و پیشرفت تحصیلی را نیز اندازه گیری کردند. حدود نه ماه بعد، شرکت کنندگان تحت MRI مغزی و آزمایشات عصبی - روانی قرار گرفتند که توانایی‌های شناختی را اندازه گیری می‌کرد.

آن‌ها دریافتند که داشتن شنونده در دسترس ممکن است به تقویت قسمت‌هایی از مغز کمک کند که به حفظ عملکرد شناختی کمک کرده و هرگونه آسیب مرتبط با سلامتی یا سن را به حداقل برساند، مانند هورمون‌های استرس یا بیماری‌های عروقی. سالیناس گفت: "این ممکن است در مراحل اولیه بیشتر تحت تأثیر قرار گیرد و نشان دهد که هرچه زودتر در زندگی خود به دنبال افزایش شنوایی باشیم، احتمال اینکه در مسیر تأثیر بگذارد بیشتر است. "

اگرچه ارتباط بین میزان شنوایی بالا و انعطاف پذیری شناختی در بزرگسالان زیر ۶۵ سال یافت شد، اما افراد مسن زمان کافی برای ارائه این نوع حمایت اجتماعی به زندگی خود برای کمک به سلامت مغز  را ندارند.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید