رابرت مالی: دولت جدید ایران قصد بازگشت به برجام را ندارد

کدخبر: 447233
"رابرت مالی" نماینده ویژه دولت ایالات متحده آمریکا در امور ایران در اظهاراتی گفت کشورش باید خود را برای شکست مذاکرات برجام و ایران اتمی آماده کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از عصر ایران، مالی که روز چهارشنبه (دیروز) در نشست مجازی بنیاد "کارنگی" آمریکا سخن می گفت در اظهار نظری ناامیدانه گفت هر روز که می گذرد این واقعیت بر آمریکا آشکارتر می‌شود که دولت جدید ایران قصد بازگشت به برجام را ندارد.

این دیپلمات آمریکایی که از سوی محافل محاظه کار در این کشور به مماشات و نرمی در قبال ایران متهم می شود، در ادامه گفت:" باید خود را برای زمانی آماده کنیم که محدودیتی روی برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد و باید گزینه‌هایی را برای مقابله با آن در نظر داشته باشیم. این کاری است که اکنون در حال انجام آن هستیم و البته همچنان امیدواریم که آنها به برجام بازگردند."

رابرت مالی همزمان به ایران هشدار داد در صورت عدم بازگشت به برجام، دولت واشنگتن گزینه‌های دیگری را برای برخورد با برنامه هسته‌ای ایران به مورد اجرا خواهد گذاشت.

او افزود:" ما اکنون با یک تیم متفاوت ایرانی مواجه هستیم که صریحا اعلام کرده است رویکردی متفاوت در اداره امور دارد."

مالی تاکید کرد از نظر آمریکا همچنان بازگشت به برجام و سپس بحث بر سر تقویت آن، بهترین گزینه است.

او از اینکه ایران به صورت مستقیم با آمریکا مذاکره نمی کند ابراز ناراحتی کرد و گفت ایرانی ها انجام مذاکره مستقیم با آمریکا را رد می کنند و مذاکرات غیرمستقیم موجب سوء تفاهم و کندی می شود و رسیدن به توافق را دشوار می کند.

او توپ را در زمین ایران دانست و افزود:" این جایی است که ما امروز در آن قرار داریم و به گمان من این انتخابی است که ایران با آن روبرو است: آیا آنها آمادگی بازگشت به برجام را دارند یا می خواهند راه متفاوتی را انتخاب کنند؟"

او در عین حال در اظهارات خود تاکید کرد این آمریکا بود که در زمان ترامپ با خروج از برجام زمینه نقض تعهدات برجامی از سوی ایران را فراهم کرد . او تاکید کرد تا زمان خروج ترامپ از برجام، ایران به تمامی تعهدات برجامی خود پایبند بود.

مالی تاکید کرد روز جمعه این هفته (فردا) برای مشورت با همسایگان عرب ایران به 3 کشور قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی سفر می کند.

همزمان "آنتونی بلینکن" وزیر خارجه آمریکا دیروز در اظهاراتی در نشست با وزرای خارجه امارات و اسراییل در واشنگتن، به ایران هشدار داد زمان بازگشت به مذاکرات احیای برجام رو به پایان است.

او گفت که اگر دیپلماسی با شکست مواجه شود دولت واشنگتن این آمادگی را دارد که به گزینه های دیگر متوسل شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما