از طالبان برای اجلاس تهران دعوت می‌شود؟

کدخبر: 449544
در هفته ای که گذشت نشست «آینده افغانستان» در مسکو با حضور نمایند‌گان ۱۰ کشور از جمله روسیه، چین، ایران و پاکستان برگزار شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران، قرار است نشستی روز چهارشنبه ۵ آبان در تهران با حضور وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان برگزار شود و با اینکه طالبان پیشتر گفته بود که برای حضور در نشست تهران تصمیمی نگرفته است، خبرنگار جماران مطلع شد که برای این نشست دعوتی از طالبان انجام نشده است.

در هفته ای که گذشت نشست «آینده افغانستان» در مسکو با حضور نمایند‌گان ۱۰ کشور از جمله روسیه، چین، ایران و پاکستان برگزار شد.

در همین رابطه، قرار است نشست دیگری روز چهارشنبه ۵ آبان در تهران با حضور وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان برگزار شود و با اینکه طالبان پیشتر گفته بود که برای حضور در نشست تهران تصمیمی نگرفته است، خبرنگار جماران مطلع شد که برای این نشست دعوتی از طالبان انجام نشده است.

ورود اردوغان به جنگ لفظی با ایران/در اکوایران ببینید:

اما با وجود اینکه برخی گمانه زنی های رسانه ای، القاءکننده تلاش هایی برای به رسمیت شناختن طالبان از جانب ایران است، خبرنگار جماران مطلع شد که طالبان برای به رسمیت شناخته شدن از سوی همسایگان افغانستان، راه دشواری در پیش دارد و جمهوری اسلامی ایران نیز تا امروز اراده ای برای به رسمیت شناختن آن ندارد.

باتوجه به سیاستی که تاکنون در پیش گرفته شده، شروط اولیه همسایگان افغانستان برای به رسمیت شناختن طالبان مواردی نظیر تشکیل دولتی فراگیر، احترام به حقوق شهروندان افغان و پرهیز از هرگونه خشونت و افراط گرایی بوده است و به باور تحلیلگران تا این گروه افراطی پایبندی خود را به این شروط نشان ندهد، مشروعیتی در میان سایر کشورها نخواهد داشت.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما