زمان حضوری شدن دانشگاه‌ها از زبان وزیر علوم

کدخبر: 451763
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشگاه‌ها حضوری توضیح داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست پارک‌های علم و فناوری کشور که در محل وزارت علوم برگزار شد، گفت: صندوق علوم، تحقیقات و فناوری مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است که برای تمامی کشور یعنی توسعه علم و فناوری و کارآفرینی برنامه‌ریزی می‌کند و بخشی از آن جزو وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و زیرمجموعه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری خواهد بود که ریاستش بر عهده رئیس‌جمهور است.

او افزود: درباره بحث تاسیس معاونت فناوری در وزارت علوم باید گفت که با توجه به اینکه در شرایط کنونی کشور توسعه فناوری شرط لازم برای ایجاد اشتغال دانش‌آموختگان تحصیلات تکمیلی است. بنابراین از طریق شرکت‌های دانش‌پایه و دانش‌بنیان ایجاد می‌شود معاونت علمی و فناوری را تأسیس می‌کنیم تا بر مدیریت پارک‌های علم و فناوری نظارت داشته باشد و به این صورت با برنامه‌ریزی‌های لازم شاهد رشد کمی و کیفی تعداد شرکت‌های دانش‌پایه و دانش‌بنیان خواهیم بود.

زلفی گل تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در بحث ملزومات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لازم، برای مقابله با کرونا اقدامات بسیار خوبی مانند نوع داروهای تولیدشده و ... انجام داده‌اند که میزان تاب‌آوری کشورمان را در این پاندمی کرونا افزایش داده‌اند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان در دوران کرونا در راستای توسعه اقتصادی فعالیت‌های بسیار خوبی را انجام داده‌اند.

او گفت: از طریق بحث دیپلماسی فناوری کشورهای همسایه می‌توانیم بستر لازم را برای صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیانمان ایجاد کنیم.

زلفی گل تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد تا از طریق سازمان برنامه‌ریزی، درصد قابل ملاحظه‌ای از بودجه عمومی را به صندوق علم و فناوری وزارت علوم اختصاص دهیم تا بتوانیم حمایت‌های شایسته‌ای را از بخش علم و فناوری و کارآفرینی و نوآفرینی کشور داشته باشیم.

نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره آغاز بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها از ۱۵ آبان گفت: برای بازگشایی دانشگاه‌ها مطیع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم که مصوب کرده دانشگاه‌ها برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی از ۱۵ مهر و برای دانشجویان کارشناسی از ۱۵ آبان حضوری شوند.

او افزود: فعالیت‌های متعددی در این زمینه از جمله جلسه با معاونان آموزشی، معاونان دانشجویان، روسا و مدیران حراست دانشگاه‌های کشور انجام داده‌ایم و چالش‌های پیش رو را بررسی کرده‌ایم و سعی کرده‌ایم تا آمادگی لازم را برای حضوری شدن بحث آموزش را به صورت جدی داشته باشیم.

زلفی گل ادامه داد: بحث تعمیر و بازسازی خوابگاه‌های همه دانشگاه‌های کشور و آزمایشگاه‌ها تا حدودی انجام شده است و قرار شد تا روسای دانشگاه با توجه به شرایطی که دانشگاه دارند حضور دانشجویان را اولویت‌بندی کنند و بحث حضوری شدن آموزش را جدی بگیرند.

وزیر علوم با اشاره به نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم توضیح داد: وقتی آموزش به صورت حضوری ادامه یابد، امتحانات هم به صورت حضوری برگزار خواهند شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما