فوتی‌های گاز گرفتگی در ایران ۴۰ درصد رشد کرد

کدخبر: 452034
در سال گذشته ۱۸۹ نفر در استان تهران به‌ علت مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان باختند، این در حالی است که در سال 98 این عدد در سال ۱۳۹۸، ۱۳۶ نفر بود و نشان از افزایش ۴۰ درصدی جانباختگان دارد.

به گزارش اقتصادنیوز و به نقل از اداره کل پزشکی قانونی استان تهران، مهدی فروزش، مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: با سرد شدن هوا و افزایش استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز در منازل، ادارات و اماکن تجاری، نسبت به افزایش مرگ ناشی ازمسمومیت با گاز منوکسیدکربن (CO) هشدار داد، بنابراین رعایت اصول ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز الزامی است.

وی ادامه داد: استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی بدون دودکش، نقص در دودکش و نشت گاز به فضای مسکونی، استفاده از وسایل خوراک پزی برای گرمایش و نبود تهویه درست و مناسب محیط از جمله مهمترین دلایل تولید و تجمع گاز CO در منازل و اماکن تجاری و اداری است.

وی به مردم توصیه کرد: برای تأمین گرمای منزل یا محل کار خود به هر وسیله‌ای متوسل نشوید و شهروندان باید در خصوص اصول ایمنی از کارشناسان این امر کمک بگیرند و همچنین در صورت استفاده از وسایل گرمازای دودکش‌دار، دودکش‌ها حتما بررسی شوند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: مسدود بودن دودکش‌های دیوار از عوامل مهم ایجاد مسمومیت و گازگرفتگی و به خطر افتادن جان افراد محسوب می‌شود و با توجه به این‌که گاز CO  بدون بو وطعم است فرد متوجه گاز منوکسیدکربن نمی‌شود و از طرفی این امر باعث سرددرد، تهوع، سرفه خشک، احساس ناخوشی و در مجموع علائم سرماخوردگی در فرد می‌شود. این علائم در کودکان شامل تهوع، استفراغ، حالت گیجی و خواب آلودگی و در برخی موارد با افت سطح هوشیاری و تشنج همراه است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما