هشدار جدید به کشاورزان ایرانی؛ ملخ‌های صحرایی در راهند!

کدخبر: 452667
سعید معین، مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه حجم ملخ تابع اماواگرهای شرایط بارش و سیکلون است، گفت: ورود ملخ صحرایی به کشور قطعی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سعید معین مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه در پاییز هیچ گونه حمله ملخ صحرایی به کشور نداریم، اظهار کرد: بنابر پیش بینی سازمان هواشناسی جهانی، امسال میزان بارش ها کمتر از نرمال خواهد بود، منتهی سال گذشته بین ۳۵ تا ۵۵ درصد کاهش بارش داشتیم که امسال حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد پیش بینی شده است.

او با اشاره به اینکه عمده توزیع بارش در ماه های آذر و دی صورت می گیرد، افزود: گرچه در ماه های بهمن و اسفند بارش خواهیم داشت، اما بارش های موثر کمتر است.

معین با بیان اینکه بارش در مراتع جنوبی کشور نرمال پیش بینی شده است، گفت: بنابر مدل های اقلیمی بارش در شبه جزیره عربستان و شرق آفریقا در حدنرمال و قدری بالاتر از نرمال پیش بینی شده که این شرایط بستر را برای جا به جایی ملخ فراهم کرده است.

 

میزان ملخ صحرایی تابعی از شرایط بارش و سیکلون

مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی حفظ نباتات ادامه داد: امسال با ورود ملخ صحرایی از سمت شمال غرب در ۱۹ هزار هکتار مبارزه علیه ملخ صورت گرفت و پیش بینی می شود که در اواخر اسفند و اوایل فروردین ملخ از سمت شرق عربستان وارد شود، اما میزان آن به میزان بارندگی نرمال در هفته و ماه های آتی و حرکت سیکلون ها بستگی دارد.

او با بیان اینکه در ورود ملخ صحرایی به کشور شکی نیست، افزود: حجم ملخ تابع اما و اگرهای شرایط بارندگی و حرکت سیکلون هاست که در صورت وقوع میزان آن افزایش می یابد. به عنوان مثال اگر حرکت سیکلون (چرخنده) از سمت اقیانوس هند به سمت شاخ آفریقا، عمان و یمن اتفاق بیفتد، شرایط برای حمله ملخ مناسب است و جمعیت ملخ افزایش می یابد.

این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت تخصیص اعتبار به مبارزه علیه ملخ صحرایی بیان کرد: برای مبارزه با ملخ صحرایی ۵۰ میلیارد تومان در دولت قبل مصوب شد که ۱۰ میلیارد تومان آن در دولت سیزدهم به حساب سازمان، تخصیص پیدا کرد و در نهایت در اختیار استان های درگیر مبارزه با ملخ صحرایی اختصاص یافته است چرا که بنابر مصوبه هیئت دولت تنها به استان های ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی باید اعتبار تخصیص یابد تا امنیت غذایی خدشه دار نشود.

معین با اشاره به اینکه مبارزه علیه ملخ های بومی به پایان رسیده است، گفت: بنابر آمار امسال در سطح ۱۷۸ هزار هکتار مبارزه علیه ملخ های بومی صورت گرفت که حدود ۷۰ هزار هکتار مربوط به ملخ مراکشی و مابقی سایر ملخ هاست.

به گفته او، بنابر پیش بینی های سازمان هواشناسی، مبارزه با ملخ های بومی و مراکشی در مناطق مختلف در حد نرمال خواهد بود و از الان هم آمادگی لازم برای مبارزه فراهم شده است.

مدیر کل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات در پایان تصریح کرد: تخصیص اعتبار به مبارزه ملخ های بومی و مراکشی از طریق اعتبار استانی و وزارتخانه صورت می گیرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما