کاخ سفید پنهان کاری می کند؟

دست‌انداز در مسیر احیای‌برجام/مخالفان به صف شدند

کدخبر: 458494
تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت آرکانزاس و از منتقدان مشهور برجام در ایالات متحده با انتشار توییتی ضمن اشاره به آغاز دور هفتم احیای برجام، ادعا کرد جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا تیمی را برای تسلیم آمریکا به ایران به وین فرستاده است.

به گزارش اقتصادنیوز، در شرایطی که کشورهای عضو توافق هسته‌ای 2015 بار دیگر در شهر وین گرد هم آمده‌اند تا مذاکرات بر سر احیای برجام را از سرگیرند، فشار مخالفان توافق در ایالات متحده نیز شدت گرفته است. 

دولت بایدن در موضع تسلیم

بنا به روایت اکوایران، تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه از ایالت آرکانزاس و از منتقدان مشهور برجام در ایالات متحده با انتشار توییتی ضمن اشاره به آغاز دور هفتم احیای برجام، ادعا کرد جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا تیمی را برای تسلیم آمریکا به ایران به وین فرستاده است. کاتن ادعا کرده توافق هسته‌ای میان دولت بایدن و ایران حتی بدتر از آن چیزی خواهد بود که پیش از این وجود داشته است. هم‌‌چنین کاتن تهدید کرده به محض آن‌که جمهوری‌خواهان بار دیگر به قدرت بازگردند، این توافق‌نامه را پاره خواهند کرد.

tHysgev7h5vp

تکرار اتهامات همیشگی در سفر فرانسه

این در حالی است که هم‌زمان با انجام گفت‌وگوها در وین، یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل طی دیدار طولانی با امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، درباره مذاکرات هسته‌ای وین گفت‌وگو کردند. لاپید پیش از سفر به فرانسه، با حضور در انگلستان، با مقامات این کشور هم در این رابطه دیدار کرده بود. لاپید در دیدار با مکرون ادعا کرده ایران فقط برای ادامه پیشرفت در برنامه هسته‌ای خود و رفع تحریم‌های اقتصادی، در مذاکرات زمان می‌خرد و با تکرار موضع خصمانه این رژیم علیه ایران ادعا کرده باید تهدید نظامی علیه ایران را افزایش داد تا مانع دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای شد.

0y76YXCa0PpX

اعتراض نسبت به بی‌اطلاعی از مفاد مذاکرات

از سوی دیگر بیست‌و پنج تن از اعضای جمهوری‌خواه کنگره ایالات متحده در نامه‌ ای به جو بایدن، کاخ سفید را به  پنهان‌کاری در ارائه اطلاعات درباره مذاکرات وین متهم کردند و  متعهد شدند از هرگونه لغو تحریم‌های ایران جلوگیری کنند. این نامه خطاب به دولت بایدن نوشته: «با وجود آن‌که اعضای کمیته مطالعاتی جمهوری‌خواهان در بیش از 12 نامه خواستار دریافت اطلاعاتی درباره نحوه اجرای تحریم‌های ایران شده‌اند، دولت شما کماکان کنگره را درباره برنامه‌های خود برای تضعیف اجرای تحریم‌ها و کاهش تحریم‌ها علیه ایران در بی‌خبری نگاه داشته است».

این نامه هم چنین بار دیگر متذکر شده که کنگره از قدرت اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران برخوردار است. هم‌چنین امضاکنندگان این نامه تهدید کرده‌اند در صورت کسب اکثریت مجلس نمایندگان در انتخابات میاندوره‌ای سال آینده، از رفع تحریم‌ها علیه ایران جلوگیری خواهند کرد.

طرح قانون توقف پهپادهای ایران

از سوی دیگر روز گذشته و هم‌زمان با جریان مذاکرات در وین، عده‌ای از اعضای جمهوری‌خواه و دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را برای مقابله با برنامه پهپادهای ایران پیشنهاد کرده‌اند. گریگوری میکس، نماینده دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، مایکل مک کال، نماینده جمهوری‌خواه، تد دوچ، نماینده دموکرات، و جو ویلسون، نماینده جمهوری‌خواه طرحی تحت عنوان «قانون توقف پهپادهای ایران» را ارائه کرده‌اند که در هماهنگی با تحریم‌های موجود علیه برنامه تسلیحاتی ایران، عرضه، فروش یا انتقال پهپاد را نیز شامل خواهد شد. طراحان این طرح ادعا می‌کنند هدف «قانون توقف پهپادهای ایران» این است که مانع دسترسی جمهوری اسلامی و متحدین منطقه‌ا‌ش به هواپیماهای بدون سرنشین شود که می‌توانند برای حمله به آمریکا یا متحدان آن مورد استفاده قرار گیرند.

TbB9Xq7Cr5bm

لیندا توماس گرین‌فیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد هم روز سه‌شنبه با اشاره به فعالیت‌های ایران در منطقه خاورمیانه از شورای امنیت خواسته جلسات بیش‌تری درباره جمهوری اسلامی برگزار کند. گرین‌فیلد از این که  نشست‌های ماهانه شورای امنیت درباره وضعیت خاورمیانه، تقریباً منحصراً بر اسرائیل متمرکز است، انتقاد کرده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما