آمریکا: تاوان تصمیم فاجعه‌بار خروج از برجام را می‌پردازیم

کدخبر: 462489
اقتصادنیوز : جیک سالیوان با اشاره به خروج یکجانه آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸، گفت: «ما تاوان تصمیم فاجعه‌بار خروج از توافق هسته‌ای با ایران را می‌پردازیم.»

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، امروز (جمعه) در کنفرانسی مطبوعاتی با اشاره به برنامه هسته‌ای ایران ادعا کرد که مذاکرات با ایران به دلیل نبود راهی برای رسیدن به توافق، خوب پیش نمی‌رود.

الجزایر گزارش داد، او همچنین با اشاره به خروج یکجانه آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸، گفت: «ما تاوان تصمیم فاجعه‌بار خروج از توافق هسته‌ای با ایران را می‌پردازیم.»

سالیوان در ادامه به پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و افزود: «ما از طریق واسطه‌ها به اطلاع ایران رساندیم که از پیشرفت هسته‌ای این کشور آگاه هستیم. صبر ما درباره ایران محدود است و با ادامه توسعه برنامه هسته‌ای ایران شانس بازگشت به توافق هسته‌ای کاهش می‌یابد.»

این مقام آمریکایی همچنین با اشاره به تنش‌های روسیه و اوکراین نیز گفت: «ما مانند گذشته آماده گفت‌وگو با روسیه هستیم و در حال هماهنگی با متحدان اروپایی خود درمورد عواقبی هستیم که روسیه در صورت حمله به اوکراین با آن مواجه خواهد شد. روسیه نگرانی‌های خود را مطرح کرده است و در مقابل ما نگرانی‌های خود را به آن‌ها اطلاع خواهیم داد و ممکن است موافق یا مخالف باشیم و این ماهیت گفت‌وگو است. ما باید رویکردی دیپلماتیک با روسیه را اتخاذ کنیم تا بتوانیم تنش‌ها را کاهش دهیم.»

ساعاتی پیش بعد از جلسه کمیسیون مشترک برجام هیئت‌های حاضر در مذاکرات وین اعلام کردند که دور هفتم مذاکرات به پایان رسیده است و احتمالاً دور بعدی قبل از پایان سال جاری میلادی در ۶ دی آغاز به کار خواهد کرد.

در همین راستا انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا اعلام کرد که با هیئت ایرانی توانسته‌اند روابط خوبی را برقرار کنند و با شروع دور جدید کار پیچیده‌تری برعهده همه کشور‌ها خواهد بود.

کشور‌های انگلیس، آلمان و فرانسه نیز بعد از جلسه با منتشر کردن بیانیه‌ای ادعا کردند که برای سری جدید گفت‌وگو‌ها با ایران با شرکای آمریکایی، روسی و چینی خود آماده هستند، اما ایران در این زمان نباید در صنعت هسته‌ای خود هیچ پیشرفتی داشته باشد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما