تاکید آیت‌الله سبحانی بر کمتر شدن فاصله میان مسئولان و مردم

کدخبر: 468769
آیت‌الله سبحانی گفت: مطلب دوم فقه معاصر است که ما چنین فقهی نداریم و باید اسمش را عوض کنیم که فقه مسائل معاصر است که به مسائل به صورت فردی جواب می‌دهند و اگر علما با هم جمع شوند و به صورت جمعی پاسخ دهند بهتر است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، یکی از مراجع تقلید با تاکید بر اینکه رفتار ایمانی مسئولان برای حفظ ایمان و اخلاق مردم لازم است، گفت: فاصله میان مسئولان و مردم باید کمتر شود، خیلی‌ها به دوائر دولتی مراجعه می‌کنند و ناراضی برمی‌گردند درحالی‌که مسئولان باید در اختیار مردم باشند.

آیت‌الله جعفر سبحانی در ارتباط تصویری زنده با اجلاسیه سراسری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای بلاد که در سالن همایش‌های پژوهشکده علامه طباطبایی(ره) حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: در شرایطی که بر کشور حاکم است راهی جز صبر و استقامت و تلاش برای رسیدن به هدف وجود ندارد.

وی اضافه کرد: بنی اسرائیل به موسی گفتند قبل از آنکه متولد شوید ما به خاطر تو در اذیت بودیم و بعد از آمدن تو هم تحت فشار بودیم و به دنبال این سخنان، حضرت موسی فرمودند نزدیک است که خدا فرعون را نابود کند و شما جانشین او شوید و باید دید شما با این جانشینی چگونه رفتار می‌کنید.

این مرجع تقلید گفت: انقلاب ما هم اینچنین است چراکه طاغوت از بین رفت و انقلاب اسلامی جایگزین شد و باید دید که چگونه ما ارزش‌های اسلامی را پاس می‌داریم و عمل کردیم.

وی ادامه داد: واقعه‌ای که متدینین منتظر آن بودند در 22 بهمن 1375 محقق شد و اکنون 40 سال از آن می‌گذرد و باید دید که خدمت به مردم و دین در این انقلاب چگونه است.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک پدیده است که هم علت محدثه می‌خواهد و هم علت مبقیه، گفت: علت محدثه داشته است چراکه امام و مردم جانفشانی کردند که انقلاب به صورت صحیح محقق شد و اهداف الهی پیش رفت اما اکنون این انقلاب در درجه اول نیازمند ایمان و اخلاق است.

وی با بیان اینکه انقلاب ما اسلامی و الهی است، گفت: در این انقلاب فقط به معنا توجه نشده است بلکه در کنار آن به ماده و در ذیل آن زندگی مردم نیز مورد توجه بوده است.

*کتاب‌های خارجی آسیب‌زا در ایران تحریم شوند

استاد سطوح خارج حوزه با تاکید بر اینکه مسئولان باید به دنبال ایمان مردم باشند، گفت: کتاب‌هایی در خارج چاپ می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد که اگر ما در فکر رد کردن و تحریم آن‌ها نباشیم اعتقادات و ایمان مردم آسیب می‌بیند و علما و حوزه‌های علمیه باید اتاق‌های فکری برای مقابله با آن‌ها باشند.

وی با تاکید بر اینکه رفتار ایمانی مسئولان برای حفظ ایمان و اخلاق مردم لازم است، ادامه داد: مسئولان باید به شیوه‌ای با مردم رفتار کنند که مردم راضی شوند و فاصله میان مسئولان و مردم کمتر شود؛ خیلی‌ها به دوائر دولتی مراجعه می‌کنند و ناراضی برمی‌گردند درحالی‌که مسئولان باید در اختیار مردم باشند و رضایت آن‌ها را به دست بیاورند.

آیت‌الله سبحانی ادامه داد: مطلب دوم فقه معاصر است که ما چنین فقهی نداریم و باید اسمش را عوض کنیم که فقه مسائل معاصر است که به مسائل به صورت فردی جواب می‌دهند و اگر علما با هم جمع شوند و به صورت جمعی پاسخ دهند بهتر است. 

این مرجع تقلید گفت: اسلام برترین دین و کتابش خاتم‌الکتب است و فقه اسلام هم باید افکار جمع شوند و محتوای صحیح عرضه شود تا دیگران بدانند که اسلام جامع به تمام معنا است.

وی ادامه داد: مطلب دیگر ایرانیان خارج کشور هستند که ایران را وطن خود می‌دانند رسانه‌های ما باید در فکر مسلمانان خارج هم باشند آنها هم نیازها و افکاری دارند و غذای مناسب فکری باید برای آن‌ها تهیه شود.

آیت‌الله سبحانی گفت: طلابی که درس خوانده‌اند نباید در حوزه بمانند بلکه باید به دیگر جاها سفر کرده و نیازهای مردم را پاسخ دهند و در این راستا باید مقدمات هجرت آن‌ها را فراهم کرد و این برای حفظ انقلاب مهم است 

وی با بیان اینکه فقه اسلامی کمال ما است ولی ما خطبای بین‌الملی نداریم، گفت: گاهی خطبا در محافل بین‌المللی نمی‌توانند کمالات خود را عرضه کنند زیرا زبان نمی‌دانند درحالی‌که شورای مدیریت حوزه باید نسبت به تربیت خطیب اهتمام داشته باشد و تربیت خطیب مانعی برای پرداختن به فقه نیست.

این مرجع تقلید گفت: مطلب آخر معیشت طلاب حوزه علمیه است چراکه این افراد در مضیغه هستند و حوزه علمیه باید حمایت و فکر کند و البته به گونه‌ای نباشد که به استقلال حوزه لطمه وارد شود بلکه باید با حفظ استقلال حوزه به معیشت طلاب پرداخته شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما