چه موضوعاتی در جلسه شورای امنیت مطرح شد؟

کدخبر: 473102
نماینده چین در سازمان ملل با پیشنهاد آمریکا برای برگزاری جلسه شورای امنیت در خصوص تحولات اوکراین مخالفت کرد و از همه طرف‌ها خواست به بیانیه‌های روسیه در خصوص اینکه برنامه‌ای برای آغاز عملیات نظامی ندارد توجه کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، نمایندگان روسیه و چین در جلسه شورای امنیت درباره تحولات اوکراین ادعاهای اخیر واشنگتن درباره قصد مسکو برای حمله به اوکراین را رد کردند.

نماینده چین در سازمان ملل با پیشنهاد آمریکا برای برگزاری جلسه شورای امنیت در خصوص تحولات اوکراین مخالفت کرد و از همه طرف‌ها خواست به بیانیه‌های روسیه در خصوص اینکه برنامه‌ای برای آغاز عملیات نظامی ندارد توجه کنند.

نماینده چین گفته هیچ دلیلی برای نگرانی از جنگ وجود ندارد. او از همه طرف‌ها خواست توسل به دیپلماسی را ادامه دهند. وی تصریح کرد: «چیزی که الان به آن نیاز داریم دیپلماسی بی‌سرو صدا است نه دیپلماسی با میکروفون.»

«لیندا توماس گرینفیلد»، نماینده آمریکا در سازمان ملل در این جلسه طبق روال موضع‌گیری‌های اخیر دولت این کشور، بحران روسیه-اوکراین را «اضطراری و خطرناک» توصیف کرد و مدعی شد که این مسئله می‌تواند «تهدیدی علیه صلح و امنیت» تلقی شود.

او گفت: «اقدامات روسیه مرکز منشور سازمان ملل را هدف قرار می‌دهد. این مسئله، همان‌طور که هر کسی می‌تواند تصور کند تهدیدی آشکار و جدی علیه صلح و امنیت است. ستیزه‌جویی روسیه نه فقط اوکراین بلکه اروپا را تهدید می‌کند. اقدامات روسیه، نظم بین‌المللی را هم تهدید می‌کند.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز دوشنبه (۱۱ بهمن/ ۳۱ ژانویه) به درخواست آمریکا برای بررسی تحولات اوکراین تشکیل جلسه داد. واشنگتن به همراه متحدانش در روزهای گذشته روسیه را به اعزام ده‌ها هزار نیرو به مرز با اوکراین متهم کرده و مدعی شده مسکو ممکن است در آینده نزدیک قصد حمله به اوکراین داشته باشد.

ادعای آمریکا و متحدان غربی این کشور درباره وقوع جنگ قریب‌الوقوع در اوکراین نه تنها از سوی مسکو بلکه از سوی کی‌یف هم رد شده است. «سی‌ان‌ان» چند روز پیش گزارش داد «ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین در تماس تلفنی با «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا از او خواسته کشورهای غربی فضاسازی در خصوص احتمال جنگ قریب‌الوقوع در اوکراین را متوقف کنند.

روسیه در جلسه امروز از آمریکا به دلیل هراس‌افکنی علیه مسکو و وادار کردن کشورها به برگزاری جلسه غیرضروری در شورای امنیت انتقاد کرد. واسیلی نبنزیا گفت: «این عدد ۱۰۰ هزار نیرو که می‌گویند در مرز روسیه و اوکراین مستقر شده‌اند را از کجا آورده‌اید؟»

«ژانگ جون»، نماینده چین در سازمان ملل هم به حمایت از روسیه پرداخت. او گفت: «دلیلی که آمریکا از شورا خواسته این جلسه را برگزار کند این است که می‌گوید استقرار نیروهای روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی است. چین نمی‌تواند خودش را با این دیدگاه تطبیق بدهد.»

نماینده چین در توضیح بیشتر درباره مواضع پکن گفت: «روسیه مکرراً گفته قصد آغاز هیچ عملیات نظامی ندارد و اوکراین هم این را روشن کرده که نیازی به جنگ ندارد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی