خبر مهم از مذاکرات وین از زبان اولیانوف /شکست مذاکرات نزدیک است؟

کدخبر: 480159
میخائیل اولیانوف عصر چهارشنبه گفت: به خط پایان خیلی نزدیک هستیم اما برخی مسائل باقی‌ مانده که باید حل و فصل شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از برنا، مذاکره‌کننده ارشد روسیه احتمال شکست مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین را بعید دانست و اظهار داشت گفت‌وگوها به خط پایان نزدیک شده و هر لحظه امکان توافق درباره مسائل باقی‌مانده وجود دارد.

میخائیل اولیانوف عصر چهارشنبه گفت: به خط پایان خیلی نزدیک هستیم اما برخی مسائل باقی‌ مانده که باید حل و فصل شود.

وی افزود: این مسائل می‌تواند هر لحظه حل و فصل شود، کسی چه می‌داند شاید همین فردا. اما تا این لحظه، مسائل باقی مانده و به محض رفع آنها نشست کمیسیون مشترک احتمالا در سطح وزرا برگزار می‌شود.

این دیپلمات روس سپس اظهارات خود را تصحیح کرد و بیان داشت: برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام پس از دستیابی به توافق نهایی ضروری است اما می‌تواند در هر سطحی برگزار شود.

وی گفت:  این یک روند دیپلماتیک طولانی است بنابراین مناسب است وزرا توافق نهایی را تائید کنند؛ هرچند در سطح مدیران سیاسی قابل تائید است، اما وزن سیاسی وزرا بیشتر است.

اولیانوف در پاسخ به این سؤال که از نظر او کدام طرف باید تصمیم نهایی را اتخاذ کند بیان داشت: به‌ نظرم هر دو طرف درست می‌گویند و از زاویه خودشان به مسائل نگاه می‌کنند. این مساله به گفته او در دیپلماسی چندجانبه‌گرایی عادی است.

مذاکره کننده ارشد روسیه در پاسخ به سؤالی درباره پرونده ادعایی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد این مساله به زودی حل و فصل و برای آن بیانیه‌ای صادر شود.

او در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است مذاکرات شکست بخورد گفت بعید است.

مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه آغاز شده به مرحله‌ای رسیده است که موفقیت یا شکست آن صرفا به تصمیمات سیاسی طرف‌های غربی بستگی دارد. اگر طرف‌های غربی تصمیم‌های لازمی را که به آن آگاه هستند، اتخاذ کنند، می‌توان چند موضوع باقی‌مانده را حل کرده و ظرف چند روز به توافق نهایی دست یافت.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی