بن سلمان به دنبال کسب مصونیت قضایی در آمریکا

کدخبر: 481956
یک مقام عربستانی به وبسایت ویکیلیکس سعودی گفت مقامات ریاض در حال مذاکره و رایزنی با واشنگتن برای اعطای مصونیت قضایی به «محمد بن سلمان» ولی عهد سعودی هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، این مقام دیپلماتیک عربستانی بدون ذکر نام خود گفت که پیشرفت‌هایی نیز در این راستا صورت گرفته و گفت‌و‌گوها رو به جلو بوده است. او مدعی شد که این پیشرفت به دلیل وجود تفاهم بر سر تولید نفت و بحران روسیه و اوکراین بوده است.

به گفته او «محمد بن سلمان تلاش دارد تا از بحران اوکراین و افزایش قیمت نفت در راستای منافع شخصی، به خصوص افزایش جایگاه خود در آمریکا بهره ببرد؛ از جمله اینکه خود را در برابر برخی دعاوی قضایی از جمله قتل جمال خاشقچی یا تلاش برای ترور «سعد الجبری» در دادگاههای آمریکا بیمه کند. الجبری که در سال ۲۰۱۷ به کانادا گریخته، در سال ۲۰۲۰ در دادگاهی در واشنگتن علیه بن سلمان شکایت و او را به تلاش برای ترورش متهم کرد. گفته می‌شود الجبری اسنادی در دست دارد که می‌تواند بشدت علیه بن‌سلمان به کار گرفته شود و ولی‌عهد سعودی به همین دلیل دنبال استرداد او به خاک عربستان است.

منابع دیپلماتیک عربستانی پیش از این نیز گفته بودند که دولت ریاض بشدت نگران محکومیت «محمد بن سلمان» در پرونده «سعد الجبری» مقام سابق سازمان اطلاعات سعودی است و از این رو از دولت واشنگتن درخواست ارائه مصونیت قضایی برای بن سلمان کرده اما با مخالفت شدید آمریکایی‌ها مواجه شده است.

طبق گفته منابع عربستانی، وزارت خارجه عربستان سعودی این درخواست را از همتای آمریکایی‌اش کرده اما پاسخ شنیده بود که بن سلمان نمی‌تواند مصونیت قضایی داشته باشد و اضافه بر این پرونده‌ای علیه وی وجود دارد که همچنان در دادگاه‌ها بررسی می‌شود.

این منابع همچنین گفته بودند که محمد بن سلمان بشدت وارد عمل شده و گروههای فشار را برای صدور حکم به نفع وی در دادگاه به کار گرفته است. همچنین در هیأت وزیران سعودی مبلغ هنگفتی برای استفاده از گروههای فشار در آمریکا تصویب شده بود تا هر طور شده «سعد الجبری» در شکایتش علیه بن سلمان راه به جایی نبرد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی