علت اصلی استفاده نیروهای مسلح از سلاح های کمری چیست؟

کدخبر: 484768
سلاح‌های کمری جزو پرکاربردترین و مهم‌ترین تسلیحات و تجهیزات انفرادی به شمار می‌روند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نیروهای مسلح امروزه در سطح جهان به سلاح‌های مختلفی مجهز هستند که یکی از این سلاح‌ها، سلاح‌های کمری هستند. این نوع از سلاح‌ها به علت ابعاد خود کاربردهای متفاوتی دارند؛ از حفاظت جان یک افسر و درجه‌دار تا استفاده در عملیات‌های نظامی.

سلاح‌های کمری باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند. وزن کم، تاکتیکی بودن و قدرت آتش بالا جزو ویژگی‌های اصلی این سلاح‌ها به شمار می‌روند. البته دلیل اصلی استفاده از این نوع تسلیحات را می‌توان چابکی آن‌ها نیز دانست. 

مولفه‌های مذکور طراحان اسلحه را برآن داشت تا به دنبال سلاحی بروند که هم قدرت آتش نیروهای پیاده و هم چابکی آن‌ها را افزایش بدهد. نتیجه مطالعات و تحقیقات آن‌ها شد سلاح‌هایی با نواخت تیر بالا و وزن کم. 

اسلحه‌های کمری به سرعت نشانه گیری کرده و با دقت بالا هدف را از بین می‌برند، از طرفی هم، چون خشاب این اسلحه‌ها کوچک است مسلح کردن آن‌ها با سرعت بالایی انجام می‌شود و کاربر قادر است تا خشاب‌های بیشتری را با خود حمل کند.

سلاح‌های کمری ایرانی؛ قاتلان تاکتیکی و راهبردی

کار طراحی و ساخت نمونه‌های بیشتر این نوع سلاح در دستور کار همه سازندگان اسلحه در سرتاسر دنیا قرار گرفت. کشورمان ایران هم تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی وارد کننده اسلحه از کشور‌های غربی و بعضا هم شرقی بود. صنایع دفاعی کشورمان با بهره گیری از تجربیات دوران دفاع مقدس کار طراحی و ساخت کلت‌های کمری متناسب با نیاز نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران را آغاز کردند.

بیشتر کاربران سلاح‌های کمری در کشورمان ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی هستند. البته تکاوران این نیروها استفاده بیشتری نسبت به سایر اعضای نیروهای مسلح از سلاح‌های کمری دارند.

صنایع دفاعی نیرو‌های مسلح کشورمان نیز از سال ۱۳۶۹ یعنی یک سال پس از پایان جنگ تحمیلی توانستند ساخت سلاح‌های کمری بومی را آغاز کنند. وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و سازمان‌های جهاد خودکفایی نیرو‌های مسلح از مهم‌ترین ارگان‌هایی هستند که وظیفه تولید اسلحه‌های کمری را دارند.

صنایع دفاعی ایران، پیشرو در ساخت سلاح‌های کمری

سلاح‌های کمری ایرانی؛ قاتلان تاکتیکی و راهبردی

سلاح زُعاف

کالیبر: ۹ میلی متری.

نوع عملکرد: نیمه اتوماتیک.

سال ساخت: ۱۳۶۹.

نوع و اندازه گلوله: ۹×۱۹ میلی‌متری.

ظرفیت خشاب: ۸ گلوله.

وزن سلاح: ۹۵۰ گرم بدون خشاب.

تعداد و انواع ضامن‌ها: این اسلحه کمری، ۴ ضامن دارد که عبارتند از؛ ضامن قفل بدنه یا ضامن گلنگدن، ضامن تیر آخر، ضامن اصلی و ضامن خشاب گیر.

سلاح‌های کمری ایرانی؛ قاتلان تاکتیکی و راهبردی

سلاح رعد

نوع کالیبر: ۹ میلی متر.

وزن: ۷۰۰ گرم.

ظرفیت خشاب: ۱۵ گلوله

جنس بدنه: پلیمری.

سرعت دهانه گلوله: ۳۴۰ الی ۳۶۰ متر بر ثانیه.

طول آن ۱۹۸ میلی متر.

کالیبر آن ۱۹×۹ میلی متر.

نوع فلز به کار رفته در بخش داخلی: آلومنیوم.

بُرد اسلحه: ۵۰ متر.

مزیت: سبک وزن بودن، عدم امکان شناسایی توسط دشمن و افزایش سرعت کاربر در هنگام شلیک.

سلاح‌های کمری ایرانی؛ قاتلان تاکتیکی و راهبردی

سلاح کاوه ۱۷

نوع کالیبر: ۹ میلی متری.

وزن سلاح: ۶۵۵ گرم بدون خشاب.

جنس بدنه: پلیمری:

برد موثر: ۵۰ متر.

سرعت دهانه گلوله: ۳۶۰ متر بر ثانیه.

وزن سلاح: ۶۵۵ گرم.

طول سلاح: حدود ۲۰۰ میلی‌متر.

مزیت: کارایی بهتر و بیشتر نسبت به نمونه اتریشی و سبک وزن بودن و سهولت حمل.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی