تحریم‌های آمریکا علیه روسیه صدای چین را درآورد

کدخبر: 488019
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: از زمان شروع بحران اوکراین، ایالات متحده به طور مکرر کشورها را برای تحریم روسیه تحت فشار قرار داده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، سخنگوی وزارت خارجه چین بعد از ظهر دوشنبه  به وقت تهران در نشست مطبوعاتی به پرسش‌های خبرنگاران درباره مسائل روز چین، منطقه و جهان  به ویژه تحریم آمریکا علیه روسیه پاسخ داد.

وزارت خارجه چین گزارش داد، «ژائو لیجیان» از سخنگویان وزارت خارجه چین در زمینه تحریم‌های تحمیلی آمریکا علیه روسیه و سوابق این کشور در تحریم‌های ظالمانه و هدف گیری مردم  گفت، از زمان شروع بحران اوکراین، ایالات متحده به طور مکرر کشورها را برای تحریم روسیه تحت فشار قرار داده است.

وی ادامه داد: «با این حال، تشدید تحریم‌ها کمکی به کاهش اوضاع نمی‌کند، بلکه مشکلات جدیدی را در جهان که با همه‌گیری کرونا مبارزه می‌کند، ایجاد خواهد کرد. به عنوان مثال، قیمت انرژی در اروپا اخیراً به رکورد بالایی رسیده و ساکنان بسیاری از کشورها شروع به پرداخت قیمت‌های بالاتر برای برق، گرمایش، حمل و نقل، غذا و برخی  مایحتاج روزانه کردند.»

این دپیلمات چینی افزود: «اگر نگاهی به تاریخ تحریم‌های آمریکا در طول سال‌ها بیندازید، چنین نمونه‌هایی فراوان است. تحریم‌‌های آمریکا علیه کوبا، ایران، ونزوئلا، افغانستان و سایر کشورها به شدت معیشت مردم و توسعه اقتصادی و اجتماعی را تضعیف کرده و فجایع انسانی را به وجود آورده است. ایالات متحده تنها "ابرقدرت تحریم کننده" در جهان است. این کشور از تحریم‌ها به عنوان ابزاری مفید برای حفظ برتری و ابزاری مناسب برای جستجوی منافع ناعادلانه استفاده کرده است.»

«جو بایدن» قبل از رسیدن به ریاست‌جمهوری آمریکا مدعی شده بود کشورش را به برجام بازخواهد گرداند، اما تاکنون از انجام اقدامات لازم برای عمل به تعهدات واشنگتن خودداری کرده است.

در روسیه نیز شرکت‌ها و شهروندان روس برای در امان ماندن از تحریم‌ها و دور زدن آنها که دسترسی روسیه به دلار و یورو را‌‌‌‌‌‌‌‌ محدود کرده به سمت «یوآن» واحد پول چین رفته‌اند. برخلاف کشورهای غربی، نه تنها چین به تحریم علیه روسیه نپیوسته، بلکه دسترسی این کشور به یوآن چین را‌‌‌‌‌‌‌‌ باز گذاشته است.

«میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین نیز اخیرا  گفت که  آمریکایی‌ها اصلی‌ترین ذی‌نفعان تحریم‌ها علیه روسیه و واروپایی‌ها بازندگان آن هستند.

اولیانوف در توییتی نوشت: «ذی‌نفع اصلی تحریم‌های ضدروسیه، آمریکاست. کشورهای  اتحادیه اروپا در این شرایط بازنده هستند. پایتخت‌های اروپایی تصمیم گرفتند به صورت عامدانه و بدون هیچ تاملی این نقش را انتخاب کنند. تلاشی برای اینکه خلاق‌تر و ماهرانه‌تر عمل کنند صورت نگرفت.»

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی