استعفای رئیس دیده‌بان حقوق بشر پس از ۳۰ سال

کدخبر: 491271
"کنت راث" رئیس دیده‌بان حقوق بشر مستقر در نیویورک است که در سال ۱۹۹۷ به صورت مشترک جایزه صلح نوبل را برای تلاش‌هایی در راستای ممنوعیت مین‌های زمینی ضد نفر از آن خود کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد، رئیس دیده‌بان حقوق بشر امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد پس از ۳۰ سال فعالیت در این سمت تابستان سال جاری میلادی استعفا می‌دهد.

"کنت راث" رئیس دیده‌بان حقوق بشر مستقر در نیویورک است که در سال ۱۹۹۷ به صورت مشترک جایزه صلح نوبل را برای تلاش‌هایی در راستای ممنوعیت مین‌های زمینی ضد نفر از آن خود کرد. این گروه همچنین ایجاد یک کمیته بین‌المللی کیفری را برای پیگرد جرایم جنگی، جرایم علیه بشریت و نسل کشی در فهرست کارهایش دارد.

فاتو بنسودا، دادستان ارشد سابق دادگاه بین‌المللی کیفری درباره رئیس دیده بان حقوق بشر گفت:‌ اشتیاق و بی باک بودن برای عدالت، شجاعت و دلسوزی او نسبت به قربانیان نقض حقوق بشر و جنایات وحشیانه، نه تنها مسئولیت حرفه‌ای بلکه یک اعتقاد شخصی برای او بود.

کنت راث در سال ۱۹۹۳ و زمانی ریاست دیده‌بان حقوق بشر را برعهده گرفت که این گروه ۶۰ کارمند و بودجه سالانه هفت میلیون دلار داشت. اما اکنون بیش از ۵۵۰ کارمند در بیش از ۱۰۰ کشور و بودجه‌ای قریب به ۱۰۰ میلیون دلار دارد.

پس از آنکه کنت راث از سمتش در اواخر اوت سال جاری میلادی کناره گیری کند، معاون او "تیرانا حسن" به عنوان مدیر اجرایی موقت فعالیت می‌کند.

تیتر یک
  • تقویم اقتصادی بازارهای جهانی در هفته + جدول

    اقتصادنیوز: با تشدید فروش شدید سهام در آمریکا، قیمت طلا در آستانه آزمونی بزرگ قرار گرفته است.

از دست ندهید
فلای تودی