ضرب‌الاجل ۵ تا ۷ ساله برای عبور از بحران جمعیت

کدخبر: 496665
اقتصادنیوز: بنابر گفته‌ رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل، اگر ما تا ۵ تا ۷ سال آینده نتوانیم بحث جمعیت را حل کنیم و رشد جمعیت بالا نرود، در یک وضعیت بحرانی قرار خواهیم گرفت که خارج شدن از آن تا ۲۰۰ سال طول می‌کشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: اگر تا ۵ تا ۷ سال آینده نتوانیم بحث جمعیت را حل کنیم و رشد جمعیت بالا نرود، در یک وضعیت بحرانی قرار خواهیم گرفت.

سید علی مظفرپور در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه بابل اظهار کرد: در کشورهای اطراف از جمله عراق، سوریه، افغانستان مشاهده کردیم که از دست رفتن امنیت، چقدر می‌تواند آسیب برساند و زندگی‌ها را فلج کند، ما به برکت روح مقدس امام (ره) و خون شهدا امنیتی داریم که امیدواریم قدر آن را بدانیم.

وی با ذکر این نکته که اهمیت صحت و سلامتی، مقدم بر امنیت در هر جامعه‌ای است چراکه با تنی سالم باید امنیت حفظ شود افزود: لازمه امنیت داشتن سرباز سالم و انسان سالم بوده و انسان سالم، محور هر توسعه پایدار است. قطعاً نیروی انسانی که جسم سالم و بدن سالم داشته باشد می‌تواند کار مفید انجام دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل اذعان کرد: جمعیت یکی از شاخصه‌های قدرت است، متأسفانه در شیب نزولی جمعیت هستیم و در حال حاضر ۱۰ درصد جمعیت ما سالمند هستند، اما تا سه دهه آینده، ۳۰ درصد جمعیت در بازه سالمندی بالای ۶۰ سال قرار خواهند گرفت و بحران جمعیت، آینده کشور را تهدید می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه سال ۶۵ میزان رشد جمعیت در کشور ما ۳/۹ بوده که الان به ۱/۷ رسیده است، گفت: سالمندی باعث می‌شود کشور ما از نیروی جوان و پرانرژی خالی شود و طبق نظر کارشناسان، اگر ما تا ۵ تا ۷ سال آینده نتوانیم بحث جمعیت را حل کنیم و رشد جمعیت بالا نرود، در یک وضعیت بحرانی قرار خواهیم گرفت که خارج شدن از آن تا ۲۰۰ سال طول می‌کشد.

وی ادامه داد و گفت: ایران در حال حاضر کشور پیری محسوب نمی‌شود، اما در ادامه این روند سیاست‌های جمعیت و کاهش میزان موالید، در ازای افزایش تعداد سالمندان در سال‌های آینده، جمعیت جوان جایگزین نمی‌شود و در نتیجه بیشتر جمعیت کشور را افراد پیر تشکیل می‌دهند.

مظفرپور با بیان اینکه حل مسائل اقتصادی برای افزایش نرخ رشد جمعیت لازم است، تصریح کرد: لازم است فرهنگ‌سازی، ارتقای سطح سلامت، کمک به درمان ناباروری و مسائلی از این دست نیز انجام گیرد. این موارد در قانون جوانی جمعیت توسط مجلس مصوب شده و از امسال، در کشور اجرا خواهد شد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی