زلنسکی سفیر اوکراین در ایران را اخراج کرد

کدخبر: 504106
ولودیمیر زلنسکی طی احکامی، سفرای کشور خود در پنج کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران را اخراج کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین طی احکامی، سفرای اوکراین در پنج کشور گرجستان، جمهوری اسلوواکی، جمهوری پرتغال، جمهوری اسلامی ایران و جمهوری لبنان را اخراج کرد.

رسانه‌های اوکراین گزارش کردند که حکم‌های مربوطه شماره «439/2022»، شماره «440/2022»، شماره 441/2022, شماره 442/202 و شماره 443/2022 در وب سایت رئیس دولت اوکراین منتشر شده است.

طبق احکام صادر شده، «ایگور دولگوف» از سمت سفیری اوکراین در گرجستان، «یوری موشکا» از سمت سفیری در اسلواکی و «اینا اوگنیوتس» از سمت سفیری در پرتغال برکنار شدند.

گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد که زلنسکی همچنین «سرهی بوردیلیاکا» را از سمت سفیری اوکراین در ایران و «ایگور اوستاش» را از سمت سفیری اوکراین در لبنان برکنار کرده است.

در سال 2017، «پترو پوروشنکو» رئیس جمهور وقت اوکراین، ایگور دولگوف، معاون سابق دفاع اوکراین را برای اتحاد با اروپا به سمت سفیری اوکراین در گرجستان منصوب کرد.

رئیس‌جمهور اوکراین در حالی سفرای کشورهای خود در پنج کشور مذکور را اخراج کرده که هیچ دلیلی برای این اخراج بیان نکرده است و تنها بیان شده که این سفرا در دوران ریاست‌جمهوری پوروشنکو به سمت سفیری برگزیده شده بودند.

در 24 فوریه سال جاری میلادی (پنجم اسفند ماه)، روسیه به درخواست کمک جمهور‌های دونباس لوهانسک و دونتسک برای دفاع در مقابل حملات اوکراین، عملیات نظامی ویژه در اوکراین را آغاز کرد و از آن زمان تاکنون بارها اعلام کرده که به دنبال اشغال این کشور نیست و هدف عملیات نظامی را نازی زدایی و خلع سلاح کی‌یف اعلام کرده است.

از زمان آغاز ناآرامی‌ها در اوکراین، کشورهای غربی با تشدید فشار تحریم‌ها و عرضه تسلیحات به اوکراین، به آتش‌ ناآرامی‌ها در این کشور دامن زده‌اند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی