قرص خوراکی کرونا مجوز گرفت

کدخبر: 506844
سازمان غذا و داروی آمریکا با صدور بیانیه‌ای به قرص پاکسلووید مجوز مصرف داد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، با فروکش کردن همه گیری کووید ۱۹ در جهان، گرچه تزریق واکسن کرونا دیگر همانند سابق طرفدار ندارد، اما مقامات بهداشتی هشدار می‌دهند این بیماری ممکن است بار دیگر به طور گسترده شیوع یابد. در این میان، غول‌های داروسازی جهان به دنبال عرضه دارو‌های خوراکی برای مقابله با این بیماری هستند.

 رویترز گزارش داد، سازمان غذا و داروی آمریکا با صدور بیانیه‌ای به پزشکان این کشور اجازه داد به بیماران کرونایی پاکسلووید (Paxlovid) قرص شرکت فایزر، غول داروسازی این کشور را برای درمان بیماری تجویز کنند.

به این ترتیب این قرص ضدویروس به طور رسمی مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان بیماری کرونا را دریافت کرد. پاکسلووید گرچه از ماه دسامبر در دسترس قرار داشت، اما کمتر از نیمی از ۴ میلیون دوره مصرفی آن به بازار عرضه شده بود.

دانشمندان شرکت فایزر می‌گویند مصرف این قرص که تازه‌ترین روش برای درمان کرونا محسوب می‌شود از تشدید بیماری جلوگیری می‌کند.

پاتریزیا کاوازونی، مدیر بخش تحقیقات دارویی سازمان غذا و داروی آمریکا در این باره می‌گوید: قرص پاکسلووید از زمان مشاهده علائم بیماری به مدت ۵ روز مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیش از دریافت این قرص، بیماران باید سوابق مشکلات کلیوی و کبدی خود را به پزشک اطلاع دهند.

رئیس مرکز سلامت آمریکا نیز در این باره گفت: پاکسلووید دارویی نیست که بتوان آن را به همه بیماران تجویز کرد. پزشکان باید پیش از تجویز این دارو از سوابق بیماری‌های فرد آگاهی یابند و عوارض جانبی آن را مورد رصد قرار دهند.

توصیه می‌شود افرادی که از نارسایی کلیوی رنج می‌برند، از دوز‌های پایین دارو استفاده کنند. تحقیقات نشان داده است به دلیل گرانی پاکسلووید، افراد در مناطق محروم و فقیر نشین آمریکا کمتر از مناطق ثروتمند این کشور به این دارو دسترسی دارند.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی