فیلتر یک سرویس اینترنتی در ایران /دولت رئیسی فیلترینگ را کلید زده است؟

کدخبر: 509119
پرانیکس سرویس ابری گیمینگ ابری از شب گذشته از دسترس خارج و بدون فیلتر شکن هم امکان دسترسی به آن وجود ندارد.
 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از آی‌تی ایران، پس از فیلتر شدن توییچ، به نظر می‌رسد حالا با فیلتر شدن پرانیکس، گیمرها به هدف جدید سیاستگذار برای فیلترینگ تبدیل شده‌اند.

شنیده‌ها نشان می‌دهد که این سرویس ابری در حوزه گیمینگ فیلتر شده است. گویا فیلتر شدن این  سرویس به دلیل انتشار بازی‌هایی خارج از قوانین و استانداردهای مراجع مربوطه در این زمینه از جمله بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی) بوده است. 

در حال‌حاضر دسترسی به این پلتفرم با فیلترشکن هم وجود ندارد؛ چرا که دسترسی از IP خارج از ایران به این سرویس امکان‌پذیر نیست. اوایل تیر ماه هم دسترسی به پلتفرم توییچ، پرمخاطب‌ترین سرویس استریم بازی دنیا در ایران مسدود شد و همچنان کاربران امکان استفاده از آن را ندارند. 

هرچند تا کنون هیچ نهادی مسئولیت مسدودسازی توییچ را نپذیرفته ولی براساس پیگیری‌های آی‌تی ایران انتشار دو بازی مشخص در پرانیکس باعث فیلتر این سرویس شده است.

اولین بازی که باعث فیلتر این سایت شده، GTA است. برنا در گزارشی اعلام کرده این بازی به دلیل مغایرت جدی با ارزش‌های ایرانی اسلامی سال‌ها است که در رده‌بندی سنی نهاد‌های ذی‌صلاح جایگاهی ندارد و عرضۀ آن در بازار کشور ممنوع است؛ اما پرانیکس بدون هیچ محدودیتی حتی طبقه بندی شده این محصول را پخش می‌کند.

دومین بازی که از طریق این سرویس پخش و فیلتر آن را به دنبال داشته، بازی Red Dead II  است که طبق گزارش‌های مختلف فقط با اعمال برخی اصلاحات اجازۀ پخش در بازار ایران را پیدا کرده؛ اما این سرویس ابری این بازی را بدون هیچ اصلاحیه‌ای در اختیار بازیکن‌ها قرار داده است. 

پرانیکس پلتفرم ارائه سرویس گیمینگ ابری است که کاربران می‌توانند از طریق آن، بازی‌ها را به صورت فردی یا گروهی و بدون محدودیت سخت‌افزار، با هر صفحه نمایشی بازی کنند.

پرانیکس از سال ۹۸ به شتابدهنده نوین‌تک پیوست و در این مدت با کمک برنامه شتابدهی نوین تک توانست نتایج جالب توجه‌ای به دست بیاورد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی