طالبان:

قانون اساسى جدید به زودی تکمیل می شود

کدخبر: ۵۲۹۴۴۱
سخنگوی دولت موقت طالبان در افغانستان گفت که کار بر روی تکمیل قانون اساسی جدید جایگزین قانون اساسی قبلی ادامه دارد.
 قانون اساسى جدید به زودی تکمیل می شود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی دولت موقت طالبان در افغانستان اظهار داشت که کار بر روی تدوین قانون اساسی جایگزین قانون اساسی قبلی جریان داشته و به زودی تکمیل خواهد شد.

وی طی گفت‌وگو با شبکه «طلوع» این کشور افزود: «در نظر داریم که قانون اساسی جدید نوشته و تصویب شود و ارکان باقی مانده نظام هم تکمیل و با وضعیت خوبی پیش برویم.»

پس از سقوط دولت پیشین، سرنوشت قانون اساسی در افغانستان به صورت آزمایشی باقی ماند.

سیاستمداران قانون اساسی را یکی از نیازهای اصلی کشور دانسته و از طالبان خواستند در این زمینه تلاش جدی انجام دهد.

گل رحمان قاضی، رئیس پیشین کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی معتقد است که نبود قانون اساسی مشکلات متعددی را به همراه خواهد داشت.

وی گفت: قانون اساسی اساس قانونگذاری یک دولت را تشکیل می‌دهد، قوانین ما از قانون اساسی شکل گرفته است.

سید اسحاق گیلانی، رهبر جنبش همبستگی ملی افغانستان نیز تاکید کرد: «در حال حاضر قانونی وجود ندارد که ملت افغانستان بتواند خود را با آن تطبیق دهد. دولت باید تشکیل شود، لویه جرگه (مجلس کبیر) فراخوانده شود، کمیسیون قانون اساسی برای تشکیل قانون اساسی شروع به فعالیت کند و در نهایت، دولت باید مسئولیتی را بر عهده بگیرد و نهادها در پارلمان این کشور پاسخگو باشد».

هبت‌ الله آخوندزاده، رهبر طالبان پیش از این در دیدار با شماری از والیان «قانون بشری» را فاقد اعتبار خوانده و گفته بود پس از این تمامی تصمیمات در کشور باید بر پایه «شریعت اسلامی» باشد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید