این ویتامین قاتل زوال عقل است!

کدخبر: ۵۴۰۱۶۶
نتایج بررسی ها نشان می دهد، سطوح بالای ویتامین D در هر کدام از چهار ناحیه مغز، عملکرد شناختی را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.
این ویتامین قاتل زوال عقل است!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سیناپرس، محققان دانشگاه تافتس، برای اولین بار سطوح ویتامین D را در بافت مغز، به ویژه در بزرگسالانی که از درجات متفاوتی از زوال شناختی رنج می‌ برند، بررسی کرده اند. آنها دریافتند، افرادی که دارای سطوح بالاتری از ویتامین D در مغز خود بودند، عملکرد شناختی بهتری داشتند.

پژوهشگران گفته اند: یافته های ما نقش مواد مغذی در محافظت از مغز در برابر بیماری هایی مثل آلزایمر و زوال عقل، را برجسته می کند.به گزارش سیناپرس، ویتامین D نقش مهمی در تقویت پاسخ های ایمنی و حفظ استخوان های سالم، دارد. نور خورشید یکی از منابع اصلی ویتامین D است. علاوه بر این، ویتامین D در مواد غذایی مختلفی از جمله ماهی های چرب و نوشیدنی های غنی شده (مانند شیر یا آب پرتقال) یافت می شود.

محققان توضیح داده اند: تا به حال مطالعات متعددی به بررسی نقش عوامل رژیمی یا تغذیه ‌ای در عملکرد شناختی افراد مسن پرداخته اند، ما به دنبال کشف این بودیم که آیا ویتامین D در مغز نیز وجود دارد یا خیر، و در صورت وجود، غلظت های مختلف این ویتامین، چگونه بر زوال شناختی تاثیر می گذارند.

دانشمندان، سطوح ویتامین D را در چهار ناحیه مختلف مغز جستجو کردند؛ که دو مورد از این ناحیه ها، با تغییرات مرتبط با بیماری آلزایمر و یک ناحیه با زوال عقل عروقی مرتبط بودند.به گزارش سیناپرس،ناحیه دیگری که مورد مطالعه قرار گرفت، هیچ گونه ارتباط شناخته شده ای با زوال شناختی مرتبط با آلزایمر یا جریان خون، نداشت.

نتایج بررسی ها نشان داد: ویتامین D واقعاً در بافت مغز وجود دارد و سطوح بالای ویتامین D در هر کدام از چهار ناحیه مغز، عملکرد شناختی را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.

محققان اظهار داشته اند: با این حال، ارتباطی میان سطوح ویتامین D در مغز با هیچ یک از نشانگرهای فیزیولوژیکی مرتبط با اختلال آلزایمر در مغز، از جمله تجمع پلاک های آمیلوئیدی یا زوال عقل با اجسام لویی، دیده نشد. علاوه بر این هیچ شواهدی مبنی بر ارتباط ویتامین D با سکته مغزی مزمن، یافت نشد. این بدان معنی است که ما هنوز نمی دانیم، ویتامین D دقیقا چگونه بر عملکرد مغز تأثیر می گذارد.

پژوهشگران افزوده اند: ما اکنون می دانیم که مقادیر معقولی از ویتامین D در مغز انسان وجود دارد که با بهبود عملکرد شناختی، مرتبط است. با این حال، نیاز است که قبل از شروع به طراحی مداخلات آتی، تحقیقات بیشتری در این زمینه، انجام گیرند. نتایج تحقیقاتی در مجله Alzheimer’s & Dementia منتشر شده اند.

مصرف این ویتامین عملکرد مغز را تقویت می‌کند

 

تیتر یک
  • تعامل شرکت‌های بزرگ با هوش مصنوعی

    ChatGPT برای نوشتن خودکار ایمیل ها استفاده می شود: سازندگان مایکروسافت، Salesforce و TikTok در حال استفاده از آن هستند.…

از دست ندهید
کارگزاری مفید