آمریکا نگران همسویی چین با روسیه شد

کدخبر: ۵۴۵۳۵۸
وزارت امور خارجه آمریکا جمعه شب و ساعاتی پس از ملاقات مجازی روسای جمهور روسیه و چین، نسبت به همسویی مسکو با پکن در حالی که روسیه به جنگ خود علیه اوکراین ادامه می‌دهد، ابراز نگرانی کرد.
 آمریکا نگران همسویی چین با روسیه شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سی ان ان نوشت، پس از ملاقات مجازی ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ روسای جمهور روسیه و چین، ایالات متحده بار دیگر بر نگرانی خود در مورد همسویی پکن با مسکو تاکید کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا جمعه شب و ساعاتی پس از ملاقات مجازی روسای جمهور روسیه و چین، نسبت به همسویی مسکو با پکن در حالی که روسیه به جنگ خود علیه اوکراین ادامه می‌دهد، ابراز نگرانی کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: پکن ادعا می‌کند که بی‌طرف است اما رفتارش نشان می‌دهد که همچنان در حال گسترش روابط نزدیک با روسیه است.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا گفت: ایالات متحده و اروپا به چین درباره عواقب کمک نظامی به روسیه در جنگ این کشور علیه اوکراین و یا کمک به این کشور با دور زدن تحریم‌ها هشدار داده‌اند.

ایالات متحده با تاکید بر اینکه واشنگتن از نزدیک فعالیت پکن را زیر نظر دارد، خاطرنشان کرد: کسانی که در این جنگ در کنار مسکو بایستند، ناگزیر خود را در سمت اشتباه تاریخ خواهند دید.

دستگاه دیپلماسی آمریکا مدعی شد: جهان نظاره‌گر این است که ببیند کدام کشورها از اصول اساسی آزادی، خودمختاری و حاکمیت دفاع می‌کنند و کدام کشورها در کنار روسیه در جنگی از پیش برنامه‌ریزی شده که با اختیار خودش و بدون هیچ تحریکی از سوی اوکراین بر علیه این کشور به راه انداخته ایستاده‌اند یا در این راه به‌طور ضمنی از مسکو حمایت می‌کنند.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که آمریکا و کشورهای غربی در پاسخ به عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین، تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال و میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند.

رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی روسیه که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی