گفتگوی مهم امیرعبداللهیان و گوترش درباره برجام و رفع تحریم ها

کدخبر: ۵۵۴۴۵۵
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص برخی تحولات منطقه‌ای و بین المللی از جمله وقوع زلزله مهیب در سوریه و ترکیه و آخرین وضعیت مذاکره رفع تحریم‌ها گفت‌وگو کردند.
گفتگوی مهم امیرعبداللهیان و گوترش درباره برجام و رفع تحریم ها

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با آنتونیو گوترش درباره ابتکار گفت‌وگوهای منطقه‌ای دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر دکترین سیاست خارجی متوازن دولت ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران از تداوم اینگونه نشست‌ها و افزایش همکاری‌های منطقه‌ای استقبال می‌کند.

وی با تاکید بر لزوم افزایش کمک‌های بین المللی به مردم در مناطق زلزله زده سوریه و ترکیه خاطر نشان کرد: در منطقه زلزله زده ادلب سوریه نیز وضعیت اسف باری وجود دارد زیرا دولت سوریه به این مناطق دسترسی ندارد. انتظار می‌رود معاون هماهنگ کننده امور انساندوستانه دبیرکل سازمان ملل متحد به این موضوع اهتمام ویژه ای داشته باشند.

وی با اشاره به کمک‌های انسانی ایران، آمادگی تهران را برای اعزام تیم‌های امدادی به منطقه ادلب سوریه اعلام داشت.

وزیر امور خارجه در موضوع گفت‌وگو برای لغو تحریم‌ها با اشاره به لزوم رفتار فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد: سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی چارچوب همکاری‌ها را تعریف کرده‌اند. برنامه سفر مدیرکل آژانس به تهران هم در دستور کار طرفین قرار دارد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز روز ملی جمهوری اسلامی ایران را به رئیس جمهور و ملت ایران تبریک گفت و تداوم گفت و گو و همکاری‌های منطقه‌ای را حائز اهمیت خواند.

دبیر کل سازمان ملل در خصوص زلزله ترکیه و سوریه تاکید کرد: معاون امور انساندوستانه سازمان ملل عازم سوریه و ترکیه است و سازمان ملل متحد از تمامی ظرفیت خود برای کمک به زلزله زدگان از جمله در سوریه استفاده خواهد کرد. ما کمک به مردم سوریه را موضوعی کاملاً انسانی می‌دانیم.

گوترش در موضوع توافق برای رفع تحریم‌ها نیز با تاکید بر این‌که «هیچ گزینه دیگری جز بازگشت همه طرف‌ها به برجام وجود ندارد» افزود: من همچنان به حمایت خود از مسیر دیپلماسی و مذاکره تا رسیدن به گام نهایی توافق ادامه می‌دهم.

طرفین در خصوص آخرین وضعیت گفت‌وگو برای لغو تحریم‌ها و برخی موضوعات مورد علاقه مشترک رایزنی کردند.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید