رسوایی بزرگ درباره وزیر بهداشت سابق انگلیس

کدخبر: ۵۵۸۸۳۰
ادعاهای جدی نشان می دهد که وزیر بهداشت سابق انگلیس با بی توجهی به نظرات مشاوران خود در خصوص ویروس کرونا موجب جان باختن بسیاری در خانه سالمندان شده است.
رسوایی بزرگ درباره وزیر بهداشت سابق انگلیس

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، رسانه های انگلیس از یک رسوایی بزرگ مرتبط با وزیر بهداشت سابق انگلیس خبر دادند.

بر این اساس برخی چت‌ها نشان می‌دهد که چگونه مت هنکاک، وزیر بهداشت وقت انگلیس در آغاز همه‌گیری کرونا، نظرات کارشناسان را نادیده گرفت و یک دوره آزمایشی خاص را در خانه‌های سالمندان برگزار کرد. به این ترتیب بیش از 40000 نفر در طول موج اول کرونا در آنجا جان باختند.

ادعاهای جدی وجود دارد که تلگراف بریتانیا در گزارشی تحقیقی جامع با عنوان «فایل‌های قفل شده» را بر اساس بیش از 100000 پیام فاش شده واتس‌اپ علیه مت هنکاک، وزیر سابق بهداشت بریتانیا، مطرح می‌کند.

گفته می شود در ابتدای همه گیری کرونا در بهار 2020، این مرد 44 ساله بارها توصیه کارکنان و مشاوران خارجی خود را در مورد استراتژی آزمایش در خانه های سالمندان رد کرده و دوره خود را در این مراکز گذرانده است. به این ترتیب این خانه های مراقبت در نهایت با بیش از 40000 مرگ و میر به بزرگترین کانون کووید در بریتانیا تبدیل شدند.

اما این تنها اتهام این وزیر سابق انگلیسی نیست: گفته می‌شود که هنکاک در آن زمان اعلام کرده بود که انجام بیش از 100000 تست کووید در روز تا پایان آوریل 2020 با کمک ترفندها و حقه هایی امکان‌پذیر خواهد بود. این عدد در نهایت هرگز برخلاف آنچه که هنکاک در آن زمان با افتخار در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد به دست نیامد .

پس از اینکه سیستم بهداشتی بریتانیا با کمبود تست های PCR در ابتدای همه گیری کرونا دست و پنجه نرم کرد، هنکاک در یک سخنرانی تلویزیونی در 2 آوریل 2020 هدف فعال کردن 100000 آزمایش روزانه کووید را برای جمعیت بریتانیا تا پایان ماه اعلام کرد. با این حال، در روزهای بعد، تعداد موارد این بیماری در سراسر کشور به شدت افزایش یافت و وضعیت در بیمارستان ها و خانه های سالمندان به صورت ویژه بحرانی شد.

هلن واتلی، وزیر امور اجتماعی بریتانیا در آن زمان (و اکنون) در 8 آوریل در نامه ای به هنکاک نوشت: نمونه‌هایی از کشورهای دیگر نشان می‌دهند که ما باید همه ساکنان خانه های سالمندان و مراقبت و کارکنان آنها را آزمایش کنیم، خواه علائمی داشته باشند یا نه. هنکاک پاسخ داد: "من هم طرفدار آن هستم و ظرفیت اجرای آن به سرعت در حال افزایش است.

در 14 آوریل 2020، روزی که قرار بود استراتژی آزمایش به صورت داخلی تنظیم شود، کریس ویتی، افسر ارشد بهداشت انگلیس، همین طرح را به هنکاک ارائه کرد. وزیر بهداشت در آن زمان پاسخ داد: بدیهی است که این اقدام مثبتی است و باید آن را در سند لحاظ کنیم.

اما در عصر همان روز هنکاک تصمیم دیگری گرفت، استراتژی او فقط شامل آزمایش‌های اجباری برای بیمارانی بود که اخیراً از بیمارستان‌ها به خانه‌های سالمندان نقل مکان کرده بودند. آلن نیکسون، مشاور خارجی او از این تغییر مسیر در پیامی در واتس اپ غافلگیر شد. هنکاک پاسخ داد: خب. اگر اشتباه می کنم به من بگویید، اما ترجیح می دهم [...] فقط همه کسانی که از بیمارستان بیرون می آیند را ملزم به آزمایش کنم. من معتقدم آزمایش در مقیاس بزرگتر ارزشی ندارد و فقط سردرگمی ایجاد می کند. در صورتی که کسی بپرسد این را به عنوان پاسخ آماده کنید.

حدود چهار روز بعد، واتلی، وزیر امور اجتماعی به هنکاک نامه ای نوشت و تاکید کرد که در مارس 2020 شاهد 10000 مرگ بیشتر از حد معمول در خانه های مراقبت بوده است. در ساعت 6:05 بعدازظهر، او نوشت: اگر وقت پیدا کردید، هنوز هم دوست دارم در مورد آن با شما صحبت کنم. اما وزیر بهداشت وقت باز هم بر رویکرد خود پافشاری کرده و سرسری از کنار موضوع گذشت.

هنکاک در پاسخ دلیل مخالفت خود را اینگونه بیان می کند: این مشکلی ندارد، اما تا زمانی که مانع از رسیدن به ظرفیت مد نظر من برای آزمایش جمعیت نشود. وی گفت: با انجام آزمایش‌های اجباری برای همه ساکنان و کارکنان خانه‌های سالمندان، هدف اعلام‌شده او برای 100 هزار تست روزانه در معرض خطر قرار می گیرد.

زمانی که هنکاک در 17 آگوست 2020 آزمایش های منظم را برای همه ساکنان و کارکنان خانه های مراقبت معرفی کرد، این مراکز قبلاً به کانون شماره یک کروناویروس در بریتانیا تبدیل شده بودند. بیش از 40 درصد از خانه‌های سالمندان بریتانیا خوشه‌های کرونا را گزارش کردند و تنها بین 14 آوریل تا 13 آگوست، تقریباً 18000 نفر در سراسر کشور بر اثر این ویروس جان خود را از دست دادند.

در 1 می 2020، هنکاک در یک سخنرانی تلویزیونی دیگر با افتخار اعلام کرد که به هدف خود یعنی 100000 تست PCR در روز رسیده است. هنکاک با افتخار گفت: این گسترش بی‌سابقه ظرفیت آزمایش بریتانیا یک دستاورد باورنکردنی است.

اکنون اخبار نشان می دهد که هنکاک به دلیل وحشت، چند ترفند و حقه را به کار برده است. او و کارکنانش از مدت‌ها قبل می‌دانستند که تنگناها به خاطر تعداد کم کارکنان آزمایشگاه که می‌توانستند آزمایش‌های PCR را ارزیابی کنند وجود داشت. آزمایشگاه ها فقط ظرفیت 20000 ارزیابی در روز را داشتند.

حتی قبل از این افشاگری ها، هنکاک اشتباهات دیگری را هم مرتکب شده بود. او در ژوئن 2021 پس از علنی شدن رابطه بین او و یک کارمند عالی رتبه استعفا داد. عکس‌های فاش شده ملاقاتی بین این دو را مستند می‌کنند که در آن زمان قرنطینه شدید در بریتانیا را نیز نقض می‌کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید