کمیسیون اروپا:

دیگر به نفت و گاز روسیه وابسته نیستیم

کدخبر: ۵۵۹۴۷۹
«اورسولا فون در لاین»، رئیس کمیسیون اروپا روز یکشنبه گفت که اتحادیه اروپا دیگر به گاز و نفت روسیه وابسته نیست.
دیگر به نفت و گاز روسیه وابسته نیستیم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، او در کنفرانس خبری مشترک با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان گفت: «وابستگی اروپا به عرضه نفت و گاز روسیه مربوط به گذشته است. روسیه صادرات گاز به اروپا را در عرض هشت ماه ۸۰ درصد کاهش داد و پس از آن ما با تلاش‌های پرزحمت توانستیم آن را جبران کنیم. طبیعتاً دوستان خوب ما مانند ایالات متحده و نروژ به ما کمک و با گاز مایع و خط لوله از ما حمایت کردند.»

به گفته رئیس کمیسیون اروپا، مسکو ظاهراً به دنبال شکستن اتحاد کشورهای عضو اتحادیه اروپا از طریق کاهش منابع انرژی بوده است، اما اتفاقی برعکس افتاده است.

فون در لاین روز یکشنبه به عنوان مهمان افتخاری در جلسه دولت آلمان شرکت کرد.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در اوایل فوریه گفته بود که کشورهای اروپایی اگر مصرف گاز را کاهش ندهند، در زمستان آینده مشکلات جدی خواهند داشت. صندوق بین المللی پول (IMF) در گزارش به روز شده خود در ماه ژانویه اعلام کرد که با توجه به کاهش عرضه گاز از روسیه، تکمیل ذخیر گاز برای کشورهای اروپایی در زمستان آینده دشوار خواهد بود.

در این نشست همچنین «اولاف شولتز» صدراعظم آلمان در سخنانی اعلام کرد که غرب پس از پایان درگیری‌ها تضمین‌های امنیتی خاصی را به اوکراین ارائه می‌کند. صدراعظم آلمان در این خصوص گفت: «غرب آماده است تا پس از پایان درگیری‌ها تضمین‌های امنیتی خاصی را به اوکراین ارائه کند؛ اما هنوز زمان آن فرا نرسیده است.»

«اولاف شولتز» در این باره ادامه داد: افزایش تولید محصولات دفاعی (نظامی) در آلمان دائمی خواهد بود. برلین از تامین گاز، نفت و زغال سنگ از روسیه مستقل شده است!

شبکه تلویزیونی الجزیره به نقل از سی اِن ان در این خصوص به نقل از وی اضافه کرد: «پوتین» (رییس جمهور روسیه) باید درک کند که در تجاوزاتش موفق نخواهد شد و باید نیروهایش را (از اوکراین) خارج کند. پیشنهادهای اوکراین نشان می‌دهد که این کشور برای صلح آماده است، اما تصمیماتی وجود دارد که باید توسط رئیس‌جمهور روسیه اتخاذ شود!

«شولتز» همچنین در ادامه افزود: ما توانستیم واردات LNG از اروپای غربی را افزایش دهیم و بنادر جدیدی در سواحل شمالی خود بسازیم. ما باید سلاح‌های مهمی که استفاده می‌کنیم را به طور منظم تولید و نگهداری کنیم.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی