هشدار؛ حمله قلبی در کمین این افراد است

کدخبر: ۵۶۰۳۶۲
افراد مبتلا به بی‌خوابی در مقایسه با افرادی که اختلال خواب ندارند، حدود ۷۰ درصد بیشتر در معرض خطر حمله قلبی‌ قرار دارند.
هشدار؛ حمله قلبی در کمین این افراد است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مشرق نیوز، این تحقیق که قرار است در مجله کاردیولوژی بالینی (Clinical Cardiology) منتشر شود، همچنین نشان داد که حملات قلبی بیشتر در زنان مبتلا به اختلال خواب شامل مشکل در به خواب رفتن، خواب ماندن یا داشتن خواب با کیفیت رخ می‌دهد.

بر اساس این مطالعه که در جلسه علمی سالانه کالج قلب و عروق آمریکا ارائه شد، افرادی که پنج ساعت یا کمتر در شب می‌خوابند، بیشترین خطر حمله قلبی را دارند.

یومنا ای دین، نویسنده این مطالعه از دانشگاه اسکندریه مصر، گفت: «بی‌خوابی شایع‌ترین اختلال خواب است اما از بسیاری جهات صرفا یک بیماری نیست، بلکه بیشتر یک انتخاب زندگی است. ما خواب را آن‌طور که باید در اولویت قرار نمی‌دهیم.»

او افزود: «مطالعه ما نشان داد که افراد مبتلا به بی‌خوابی بدون در نظر گرفتن سن، بیشتر احتمال دارد دچار حمله قلبی شوند و حملات قلبی بیشتر در زنان مبتلا به بی‌خوابی رخ می‌دهد.»

پژوهشگران هشدار می‌دهند که اختلال خواب در حال افزایش است و حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اضافه می‌کنند که احتمال حمله قلبی در افراد مبتلا به دیابت و بی‌خوابی دو برابر بیشتر است.

در این مطالعه، دانشمندان یک بررسی سازمان‌یافته از پژوهش‌های منتشرشده انجام دادند و یک هزار و ۲۲۶ مطالعه را به نتیجه رساندند که شامل داده‌های یک میلیون و ۱۸۴ هزار و ۲۵۶ بزرگسال می‌شد که ۴۳ درصد از آنان زن بودند.

به گفته پژوهشگران، حملات قلبی در حدود دو هزار و ۴۰۰ فرد مبتلا به بی‌خوابی و در ۱۲ هزار و ۳۹۸ نفر از افرادی که دچار بی‌خوابی نیستند، مشاهده شد.

دانشمندان دریافتند که پس از کنترل عوامل دیگر مانند سن، جنسیت، ابتلای هم‌زمان به چند بیماری و سیگار کشیدن، بین بی‌خوابی و حمله قلبی ارتباط آماری معنی‌داری وجود دارد.

آن‌ها می‌گویند ارتباط بین بی‌خوابی و حمله قلبی در تمام زیر گروه‌های بیماران از جمله سنین جوان‌تر و بزرگ‌تر، در طول مدت پیگیری قابل‌توجه باقی مانده است.

این مطالعه تایید کرد افراد مبتلا به بی‌خوابی، فشار خون بالا، کلسترول یا دیابت هم دارند و حتی بیشتر از افرادی که این عارضه را نداشتند، در معرض خطر حمله قلبی قرار دارند.

مشکل در به خواب رفتن یا در خواب ماندن نیز در مقایسه با افراد بدون این علائم با ۱۳ درصد افزایش احتمال حمله قلبی مرتبط بود.

این یافته‌ها اهمیت اولویت‌بندی خواب را برجسته می‌کند؛ به گونه‌ای که افراد باید در شبانه‌روز هفت تا هشت ساعت خواب باکیفیت داشته باشند.

در حالی که این مطالعه دارای محدودیت‌هایی از جمله این مورد است که بیشتر شرکت‌کنندگان خودشان رفتارهای خواب خود را در پرسشنامه‌ها گزارش می‌کردند، با این حال گزارش‌های پزشکی حملات قلبی را که آن‌ها گزارش کردند، تایید کرد.

دین افزود: «بهداشت خواب خوب را تمرین کنید. اتاق باید تاریک، ساکت و متمایل به سرد باشد و وسایل ارتباطی را کنار بگذارید. کاری را انجام دهید که آرام‌بخش باشد تا شما را بخواباند و اگر همه این موارد را امتحان کرده‌اید و هنوز نمی‌توانید بخوابید یا کمتر از پنج ساعت می‌خوابید، با پزشک خود حرف بزنید.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی