کمال قلیچداراوغلو:

اگر رئیس جمهور شوم، فورا برای پیوستن به اتحادیه اروپا مذاکره می کنم

کدخبر: ۵۷۰۳۰۰
کمال قلیچداراوغلو گفت: به رغم اینکه من و هم‌پیمانانم عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین را «درست نمی‌دانیم»؛ اما آنکارا روابط اقتصادی با روسیه را حفظ خواهد کرد.
اگر رئیس جمهور شوم، فورا برای پیوستن به اتحادیه اروپا مذاکره می کنم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، کمال قلیچداراوغلو، نامزد ائتلاف مخالفان و رقیب اصلی اردوغان اعلام کرد، در صورت دستیابی به پست ریاست‌جمهوری برای ازسرگیری مذاکرات جهت پیوستن به اتحادیه اروپا در سریع‌ترین زمان ممکن تلاش خواهد کرد.

کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب «مردم جمهوری‌خواه» و نامزد ائتلاف اپوزیسیون و رقیب اصلی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در گفت‌وگو با روزنامه فایننشال تایمز گفت: به رغم اینکه من و هم‌پیمانانم عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین را «درست نمی‌دانیم»؛ اما آنکارا روابط اقتصادی با روسیه را حفظ خواهد کرد.

قلیچداراوغلو همچنین به این روزنامه گفت که وظیفه ریاست جمهوری او جلوگیری از تبدیل ترکیه به یک حکومت استبدادی مطلق، بلکه احیای نهادهای دموکراتیک و آغاز حل مشکلات اقتصادی این کشور خواهد بود.

او اضافه کرد، استقلال دستگاه قضا، آزادی رسانه و آزادی بیان - تمام این مسائل باید برگردند- اولویت ما آزادی و دموکراسی خواهد بود.

رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه افزود:‌ ترکیه نمی‌تواند پنج سال دیگر را در دوره اردوغان از دست بدهد.

این سیاستمدار و اقتصاددان سابق تاکید کرد: در صورت تغییر قدرت در ترکیه درک وضعیت مالی واقعی کشور ضروری خواهد بود زیرا ارقام رسمی آن را نشان نمی‌دهند.

قلیچداراوغلو افزود: یکی از گام‌های اولیه تعیین رئیس جدید بانک مرکزی خواهد بود که برای ایجاد اعتماد در فضای مالی داخل و خارج ترکیه تلاش کند.

علاوه بر این، قلیچداراوغلو از قصد خود برای جذب حدود ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد این کشور خبر داد که «این امر ریسک شرکت‌هایی را که مایل به ورود به ترکیه هستند کاهش می‌دهد».

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در عین حال نسبت به برگزاری «بدون تخلف» ابراز تردید کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید