این عادت های مهلک را بعد از غذا خوردن ترک کنید

کدخبر: ۵۸۹۲۶۶
اقتصادنیوز ،عادات مخربی که بعد از غذا خوردن داریم تاثیرات منفی زیادی بر سلامت ما میگذارند بنابراین دانستن این اشتباهات مانع به خطر افتادن سلامتی میشوند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،همه ما عادات‌هایی در زندگی داریم که برخی از آنها خوب و برخی دیگر مخرب هستند و سلامتی‌مان را مورد هدف قرار می‌دهند. اگر شما از آن دسته کسانی هستید که به سلامتی خود اهمیت می‌دهید، پیشنهاد می‌کنیم این بخش را مطالعه کنید تا با اشتباهات آسیب زننده‌ای که بسیاری از افراد بعد از غذا خوردن مرتکب می‌شوند، آشنا شوید. انجام دادن کارهای زیر بلافاصله پس از غذا خوردن به سلامت شما آسیب جدی می‌زند. اشتباهات مهلکی که بعد از غذا خوردن مرتکب می‌شویم، عبارتند از:

خوابیدن بعد از غذا خوردن

بسیاری از ما بلافاصله بعد از غذا خوردن تنبل و خواب آلود می‌شویم اما باید بدانید که خوابیدن بلافاصله بعد از یک وعده غذایی سنگین، برای سلامت بدن بسیار خطرناک است و این کار به سیستم گوارش و بدن آسیب می‌زند و در صورت ادامه یافتن برای مدت طولانی بدن شما در معرض بیماری‌های جدی مانند مشکلات گوارشی، افزایش وزن، دیابت و حتی سکته مغزی قرار خواهد داد. بهتر است فاصله خوردن غذا تا خوابیدن حدود ۲ تا ۳ ساعت باشد تا فرآیند هضم به درستی انجام شده و مشکلی برای سیستم گوارش ایجاد نشود.

سیگار کشیدن بعد از غذا خوردن

بسیاری از مردم در سراسر جهان عادت دارند که بلافاصله پس از صرف وعده غذایی ناهار یا شام سیگار می‌کشند. در کل سیگار کشیدن مضر است و به سلامتی آسیب می‌زند اما بر اساس تحقیقات یک نخ سیگاری که بلافاصله بعد از غذا کشیده می‌شود، تأثیر چندین نخ در زمان عادی را دارد زیرا نیکوتین موجود در آن با اکسیژن اضافی مورد نیاز برای گوارش پیوند تشکیل می‌دهد و بدن نسبت به حالت عادی مواد سرطان‌زای بیشتری را جذب می‌کند. در صورتی که نمی‌توانید سیگار را ترک کنید، پس از غذا خوردن چند ساعت صبر کنید و سپس سیگار بکشید.

 نوشیدن آب بلافاصله بعد از غذا خوردن

آب خوردن بعد از غذا به عنوان یک فعالیت آسیب‌رسان برای بدن شناخته شده است که متاسفانه بسیاری از ما این عادت را داریم. نوشیدن آب بلافاصله بعد از غذا خوردن، باعث می‌شود که فرآیند هضم کندتر انجام گردد، کبد نتواند چربی‌های موجود در غذا را شکسته و تجزیه کند و این ذرات چرب غیرمفید، روی سطح کبد باقی بماند، نفخ معده به عارضه‌ای معمول در بدنتان تبدیل شود. متخصصان طب سنتی توصیه می‌کنند که یک ساعت قبل و یک ساعت بعد از غذا آب ننوشید.

دوش گرفتن بعد از غذا خوردن

برخی از افراد به خصوص کسانی که مشغله زیادی دارند، بعد از غذا خوردن فرصت را غنیمت شمرده و بلافاصله دوش می‌گیرند اما دوش گرفتن بعد از غذا موجب سوهاضمه شده و درد معده به همراه خواهد داشت. توصیه می‌شود افراد مسن و بیمار بعد از خوردن غذای سنگین به حمام نروند، زیرا بعد از خوردن غذای نسبتا سنگین، خون به سمت دستگاه گوارش می‌رود و خون‌رسانی به مغز کاهش می‌یابد. به منظور جلوگیری از هرگونه درد و ناراحتی در معده و دستگاه گوارش،‌ ۲۰ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید و سپس دوش بگیرید.

مصرف میوه بلافاصله بعد از غذا خوردن

میوه سرشار از ویتامین‌های زیادی است، به همین خاطر پزشکان همواره مصرف میوه را توصیه می‌کنند. بهتر است میوه را بلافاصله پس از غذا نخورید زیرا مصرف میوه با غذا باعث ایجاد اختلال درهضم و تولید اخلاط فاسد می‌‌شود. اگر میوه پس از غذا خورده شود، با غذا مخلوط شده و زمان توقف آن در معده طولانی و میوه فاسد شده و باعث فساد غذا نیز می‌شود. میوه‌های تازه بهتر است با فاصله زمانی مناسب قبل از غذا مصرف شوند.

 نوشیدن چای و قهوه بعد از غذاخوردن

بسیاری از افراد عادت دارند بعد از غذا چای یا قهوه مصرف کنند اما این نوشیدن قهوه و چای بعد از غذا اشتباه است زیرا کافئین موجود در چای و قهوه بر جذب آهن و کلسیم موجود در غذا تاثیر می‌گذارد. کاهش جذب آهن و کلسیم سبب ابتلای افراد به پوکی استخوان و کم خونی می‌شود. توصیه می‌شود چای یا قهوه را به فاصله یک ساعت قبل یا بعد از غذا نوش‌جان کنید.

بلند کردن جسم سنگین بعد از صرف غذا

 

بسیاری از ما بلافاصله بعد از غذا خوردن مشغول کار و فعالیت شده و گاهی جسم سنگینی را جا به جا می‌کنیم. بلند کردن جسم سنگین بعد از غذا خوردن باعث افزایش فشار داخل شکم و ایجاد ریفلاکس می‌شود پس بهتر است یکی دو ساعت بعد از صرف غذا از انجام این کار خودداری کنید.

ورزش کردن بلافاصله بعد از غذا

انجام ورزش برای سلامتی مفید است و هیچ کس دلش نمی‌خواهد با ورزش کردن به بدن خود آسیب برساند. شروع ورزش با مقدار زیادی غذا در معده، منجر به احساس خستگی و حتی ناراحتی معده می‌شود. اگر بلافاصله بعد از غذا خوردن شروع به ورزش کردن کنید، مانع از هضم غذا خواهید شد. بهتر است یک ساعت قبل از ورزش میان وعده‌ای کوچک(زیر ۲۰۰ کالری) میل کنید تا به بدنتان سوخت برسانید.

پوشیدن گن و لباس تنگ بلافاصله بعد از غذا

برخی افراد عادت به پوشیدن لباس‌های تنگ، گن و کمربندهای سفت دارند، متأسفانه این کار باعث بروز بیماری ریفلاکس و پیچ خوردن و مسدود شدن روده‌ها می‌شود. اگر کمربند بسته‌اید در حین صرف غذا آن را شل کنید.

شنا کردن بلافاصله بعد از غذا

اگر بعد از غذا خوردن به استخر رفته و شنا کنید، جریان خون به سمت دست‌ها و پاها افزایش یافته و خون کمی به معده می‌رسد، به همین دلیل سیستم گوارشی مختل می‌شود.توصیه می‌کنیم که تا دو تا سه ساعت بعد از صرف غذا شنا نکنید و از شیرجه زدن ناگهانی بپرهیزید چرا که این کار سبب انقباض ناگهانی و سریع رگ‌های خونی و افزایش فشارخون خواهد شد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید